Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-11-10, 11:59
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή Αφρικανοσχέδια

Φίλοι μου καλημέρα σας !Δημιουργό αυτό το θρεντ για να μιλήσουμε για τα μελοντικά σχέδια μου να μου πείτε τις απόψεις σας και για να κάνω διάφορες γένικές ερωτήσεις κάθε φορά ωστε να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα κάθε φορά και τελικώς να γίνει μία συγκεντρωτική παρουσίαση που θα αναφέρει τα πάντα. Το σχέδιο λοιπόν είναι το υπάρχον ενυδύο ένα σχεδόν 100 λιτρα μικτά να γίνει species tank με multies και εν συνεχεία να αγοραστει ενα JUWEL Trigon 350 το οποίο θα γίνει mbuna me 3-4 είδη.

Σήμερα θα αδειάσει και θα καθαριστεί το μικρό. Έχω αγοράσει και κάποια ξύλα για να κάνω κάποιες μετατροπές στο έπιπλο τις οποίες θα παρουσιάσω στην τελική παρουσίαση. Ο καθαρισμός θα γίνει με Aquaforte και πολύ καλό ξέπλημα στην συνέχεια.

Το ΣΚ θα πάω στο κτήμα του παππού να βοηθήσω με τις ελιές και να αρχίσω και αναζήτηση πέτρας αν βρώ κάτι που μου αρέσει. Ερώτηση; Τι μέγεθος πετρας χρησιμοποιήτε συνήθως στα ενυδρεία σας.Γύρω στα 10 εκατοστά χονδρικά είναι καλά;

Επίσεις θέλω να μαζέψω και άμμο από παραλία. Έχω ακούσει διάφορες μίξεις αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ορισμένες από αυτές αν έξυπηρετούν κάποιον άλλο σκοπό πέραν του αισθητικού. Αφού η άμμος θαλάσσης είναι ασβεστολιθική γιατί την κάνουμε μίξη με αραγωνίτή.

Τέλος σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο όπως έιπα και σε άλλο θρεντ http://www.plantedtank.net/forums/di...-past-diy.html με κάποιες παραλαγές

για να διατηρώ τον βυθό καθαρό και στα 2 tanks.Σήμερα μετά την δουλειά λέω να πάω για ψώνια PVC ώστε πρίν καταλήξω στο τελικό στήσιμο να κάνω κανα πείραμα να δώ τι αποτελέσματα θα έχω στο μικρό τώρα που θα το έχω άδειο και εύκαιρο! H χρησιμότητα που βλέπω είναι η κυκλοφορία νερού σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου(ακόμα και ανάμεσα στις πέτρες για το mbuna) με ροή προς τα πάνω.η ροή παρασέρνει μαζί της όλες τις ακαθαρσίες των ψαριών με αποτέλεσμα έναν καθαρό βυθό αφού αυτές θα αιωρούνται και θα τις ρουφά το φίλτρο. Ακόμα το νερό περνόντας μέσα από την άμμο λογικά υπόκειτε σε μία ακόμα φίλτρανση ( ή τυπου φίλτρανση)Το φίλτρο που θα χησιμοποιηθεί στο μικρό είναι ένα sun sun 1000l/h. Το αν θα έχει καλά η όχι αποτελέσματα θα το δούμε!

Μέχρι στιγμής αυτά.Σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλα πολλά.:lol!: Ακούω σχόλια και προτάσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries