Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-01-16, 01:54
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Περίεργη συμπεριφορά

Καλησπέρα παιδια,
Καταρχας χαίρομαι που (από παλια) ειχα παρακολουθήσει το φορουμ σας και βλέπω να το κρατάτε ενεργο και δραστήριο και μπορω τωρα να ρωτησω κάτι αν και δεν ειναι για δικο μου ψαράκι.

Ένας φίλος μου έχει ενα χρυσόψαρο εδω και ενα χρονο και κατι, που του το ειχαν χαρίσει και το φροντιζε οσο μπορουσε γιατι λογω δουλειας λειπει αρκετες / ωρες απο το σπιτι. Δεν ηξερε ποσο ζουν αλλα και γενικα δεν ειχε ασχοληθει ποτε.

Το ψαράκι (το κακομοιρο) ζει απο την πρώτη στιμγη στην γυάλα και ηταν καλα, μέχρι που τις τελευταιες μέρες αρχισε να μην κολυμπάει σωστά, το βρίσκει συχνά ακίνητο κάτω στον πυθμενα της γιαλας και αν προσπαθησει να κολυμπήσει θα κολυμπάει λίγο στα πλάγια για λιγα δευτερόλεπτα και μετα κανονικά. Επίσης αυτό που παρατήρησα και εγώ είναι οτι στα πλαινα του λεπια του υπάρχει εντονος αποχρωματισμος με αποτέλεσμα κάποια λέπια να φαίνονται διαφανη, σαν να μην υπάρχουν καν για την ακρίβεια.
Τελικα απο σήμερα (αν όχι απο εχθες) άρχισε να σκουραίνει πολύ στο πλάι και πολυ φοβάμαι πως το ψαράκι δεν θα αντεξει και θα πεθάνει.
Δεν μπορω να καταλάβω τι αρρώστια έχει πέρα από το ότι δημιουργήθηκε πολυ αμμωνια στην γυαλα και "εκαψε" το ψαρακι πράγμα που ειναι πολύ πιθανον γιατι δεν έκανε σωστες αλλαγες νερου. Ασε που δεν ηξερε οτι χρειάζεται 50λιτρα και επανω ενυδρειο για τετοιο ειδος χρυσοψαρου

Το θέμα ειναι οτι θέλει να προσπαθησει να το σώσει το ψαράκι του γιατι συνηθισε στην ιδεα και δεν θελει να του πεθανει. του ζητησα και μου έστειλε κάποιες φωτογραφίες μηπως και μπορειτε να μας βοηθησετε...
Ευχαριστω!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0363.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3765.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4992_2.JPG
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  138,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_5536.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6965.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  41,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9489.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  32,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 12 queries