Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #133  
Παλιά 07-02-13, 15:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Προσπάθησα να παρακολουθήσω το thread όσο μπορούσα, πάνω κάτω ξέρω τι γράφεται, ξαναβγαίνει κάθε 3μηνο. Τα βίντεο δεν τα είδα, ξέρω επίσης τι παίζεται.
Πρώτα από όλα θέλω να παρακαλέσω κάτι: Σε αυτό το forum υπάρχουν και άτομα που δεν είναι ενήλικες. Ούτε τα διάφορα βίντεο αρμόζουν, ούτε οι διάφορες εκφράσεις. Μερικές φορές φέρνουν και το αντίθετο αποτέλεσμα...

Επί του θέματος: Αν θέλει κάποιος να ταΐζει "ζωντανή" τροφή τα ψάρια του δικαίωμά του. Το να ανεβάζει βίντεο αποκλειστικά για το γούστο του όμως είναι κατακριτέο. Κάπως έτσι ξεκίνησε το παρόν thread....
Όποιος, σωστός ενυδρειόφιλος, ξεκινήσει να ασχοληθεί με κάποιο σαρκοβόρο ψάρι πιστεύω καταλαβαίνει τις ανάγκες του ψαριού. Αν έχει πάρει συνειδητά την απόφαση, και έχει τη σχετική εμπειρία, να ασχοληθεί με τέτοιου είδους ψάρια ας ασχοληθεί. Είμαι σίγουρος επίσης ότι δεν θα δημοσιεύει βίντεο πως ταΐζει τα ψάρια. Αυτό ως νοοτροπία. Αν κάποιος θέλει να θεωρηθεί "άντρας" μέσω αυτού, είμαι σίγουρος έχει φτιάξει και το αυτοκίνητο, έχει κάνει τατού, φοράει κολλητά παντελόνια κλπ κλπ. Σε κάθε ενασχόληση υπάρχουν άτομα που θέλουν επιδειχθούν.

Ένας ακόμη παράγοντας είναι τι θεωρούμε "ζωντανή τροφή¨. Η άποψή μου είναι ότι καθένας βάζει τα όριά του. Π.χ. δε νομίζω ότι κάποιος θα είχε ενδοιασμό στο να ταΐζει infusoria... Ή η αρτέμια είναι γαρίδα, έστω ατελές είδος. Δεν έχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιήσω ως τροφή, αλλά θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω γαρίδες red cherry ως τροφή. Κάποιος άλλος, συνειδητά μπορεί να το κάνει (χωρίς να επιδεικνύεται ξαναλέω) .Τα λογής σαλιγκάρια που τρώνε τα puffer και botia, επίσης είναι στην ίδια περίπτωση. Επιλέγουμε τι μπορούμε να ανεχτούμε.

Μια παράμετρος ακόμη είναι ότι είναι άλλο το "ζωντανό", άλλο το "αφού θανατωθεί", σε ηθικό επίπεδο Π.χ Πολλοί θα είχαμε πρόβλημα να χρησιμοποιούμε διαφόρων ειδών γαρίδες αλλά δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσουμε κατεψυγμένη.

Το παράδειγμα περί κυνηγού - ψαρά είναι ατυχές. Αν είμαστε εδώ και συζητάμε είναι επειδή για εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια αυτό κάναμε. Και ακόμα αυτό κάνουμε, πιο επεξεργασμένα.
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries