Θέμα: eheim φίλτρα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-12-21, 00:26
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εδώ και κάνα χρόνο έχω το Eheim Pro 4+ 350 (χωρίς τον θερμοστάτη) και το μόνο παράπονο που του βρήκα ήταν αυτό που ανέφερε και ο "pimp my filter", η μικρής εμπιστοσύνης ποιότητα υλικών των πλαστικών του μερών δηλαδή και ιδιαίτερα στα καλαθάκια που κρατάνε το βιολογικό υλικό..

Υπάρχει θεματακι εκεί, στο πως θηλυκώνει το ένα καλαθάκι πάνω στο άλλο όταν τα τοποθετείς "τυφλά" μέσα στον κάδο. Το σημείο που πονάει είναι το χαρακτηριστικό "τριγωνάκι" που έχουν στη μία από τις 4 πλευρές τους που αναλαμβάνει να οδηγήσει το νερό στη βάση του κάδου (φωτο παρακάτω). Έχει κάτι αυτάκια εκεί και αν στροβοπατήσει ελάχιστα το καλαθάκι, στραβώνουν τα αυτάκια αυτά και δεν αφήνουν το πάνω καλαθάκι να εφαρμόσει σωστα στο κάτω του. Το αναφέρει και στο βίντεο αυτό, ξεκάθαρα αν θυμάμαι καλά.

Την πάτησα κι εγώ, μετά τον 3ο-4ο καθαρισμό του φίλτρου για την ακρίβεια. Έκτοτε πήρα ανταλλακτικά καλαθάκια (7 ευρώ το κάθε ένα κοστίζει) και βρήκα τον τρόπο να τα τοποθετώ στον κάδο αποτρέποντας να συμβεί πάλι το κακό. Απλώς αφήνεις ελεύθερο το καλαθάκι να πέσει και να κάτσει μόνο του πάνω στο άλλο, δεν πιέζεις ποτέ με δύναμη. Τις περισσότερες φορές θα αισθανθείς ότι έκατσε όπως πρέπει. Μια χαρά από τότε.

Δεν το συζητώ, αν δεν είχε αυτό το αδύναμο σημείο στα υπόλοιπα νομίζω ότι αξίζει κάθε ευρώ κι ας δείχνει πιο "ψεύτικο" σε ποιότητα κατασκευής από την σειρά Classic που πέρασα πολλά χρόνια μαζί της. Πρόκειται για δυνατό φίλτρο με πολύ σταθερή ροή και εντελώς αθόρυβο "μοτέρ", που καθαρίζεται εύκολα και με λίγη παραπάνω προσοχή στο πως το χειρίζεσαι στον καθαρισμό, πιστεύω ότι θα βγάλει πολλά χρόνια σταθερής αξίας σε αυτό που πλήρωσες.. για τα μοντέλα με θερμοστάτη δεν έχω άποψη όμως, προτιμώ να έχω ξεχωριστό μέσα στο ενυδρείο να βλέπω ανά πάσα στιγμή αν δουλεύει κιόλας όταν χρειάζεται..

Σε γενικές γραμμές το λατρεύω αν και μισώ το γεγονός ότι η Eheim έριξε τόσο πολύ την γενική εικόνα που είχα για τα προϊόντα της και μάλιστα στην "Pro" σειρά της, απαράδεκτο. Αυτή η σειρά έπρεπε όχι μόνο να είναι αλλά και να δείχνει παντού αθάνατη. Και χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο τα "Pro 5" της διαβάζω αν και διόρθωσαν κάπως το συγκεκριμένο σημείο..


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis206 : 12-12-21 στις 05:08
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries