Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 19-05-11, 13:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα έντομο δεν μπορεί.. Μεγαλούτσικο ήταν το ψαράκι, 4-5 εκατοστά.. Ετσι κι αλλιώς οι προνύμφες δεν τρώνε το ψάρι, εισάγουν μια προβοσκίδα μέσα του και ρουφάνε..
Τρώνε κανονικότατα με το στόμα αγαπητέ μου φίλε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
@in the pond, παρακολουθώ το φόρουμ, αλλά έλειπα κοντά δυο χρόνια από τη λίμνη (που έτρεχε μια χαρά μόνη της αυτό το διάστημα χωρίς φιλτράρισμα, χωρίς τάισμα, χωρίς τίποτα), μόνο με συμπλήρωμα νερού κάθε 2-3 εβδομάδες το καλοκαίρι από φίλους, και έτσι δεν είχα δυνατότητα για φωτογραφίες.. Η μόνη απώλεια που είχα στα τέλη καλοκαιριού πέρυσι, ήταν ο θάνατος το ένα μετά το άλλο των μητρικών, μεγάλων χρυσόψαρων (πέντε στον αριθμό). Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς συνέβηκε αυτό, ίσως να ήταν γερασμένα; (6-7 χρονών, γύρω στα 15 εκατοστά)
Έχω κι εγώ ανάλογα μεγάλα χρυσόψαρα και άλλα μάλιστα είναι σε ηλικία μεγαλύτερα από τα δικά σου. Ο πιθανότερος λόγος που πιστεύω πως έγινε η αιτία να χάσεις τα ψάρια σου είναι η έλλειψη οξυγόνου. Έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση, κατά την καλοκαιρινή περίοδο έχουμε ανάλογα υψηλότερες θερμοκρασίες στην ατμόσφαιρα, άρα και στο νερό. Το ζεστότερο νερό έχει λιγότερη διαλυτότητα οξυγόνου. Τα μεγαλύτερα ψάρια έχουν περισσότερες ανάγκες οξυγόνου, οπότε αυτό ίσως να το περάσεις ξανά και ξανά και ξανά! Σε χειρότερη κλίμακα έχουμε τα κοι που είναι σαφέστατα λιγότερο ανθεκτικοί οργανισμοί από τα χρυσόψαρα στο θέμα του οξυγόνου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συγκεκριμένα σαρκοφάγα (σαρακηνίες, διοναίες και εύκρατες δροσέρες), επειδή ασχολούμαι και με αυτά, είναι επιλεγμένα για να αντέχουν, δεν είναι τροπικά φυτά. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα έχω σε μια λεκάνη που έχω καλύψει περιμετρικά με βαμένα σανίδια, έτσι μπορώ να τα βγάλω ανα πάσα στιγμή.
Η αρχική σκέψη ήταν ένας βαλτόκηπος σαν συνέχεια της όχθης της λίμνης, όμως η αλλαγή στη σύσταση του εδάφους εξαιτίας των ποτισμάτων το καλοκαίρι (τα σαρκοφάγα ποτίζονται μονο με μαλακό νερό, και το νερό ποτίσματος είναι πολύ σκληρό), με έκανε να τα τοποθετήσω σε χωριστό χώρο... Η φωτό είναι του περασμένου μήνα, τώρα έχει ένα σωρό κόκκινα νούφαρα ανθισμένα όπως και κίτρινες ίριδες.
Καλά, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries