Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 18-12-15, 13:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάμε από την αρχή
κάνεις αλλαγές νερού ακόμα και 3 αλλαγές 80%, θερμοκρασία φρέσκου νερού ΑΥΣΤΗΡΑ ίδια με του ενυδρείου, έστω μισό βαθμό πιο χαμηλή, ΠΟΤΕ πιο μεγάλη, αυτό πρέπει να φροντίσεις να γίνεται πάντα, οι απότομες μεταβολές θερμοκρασίας του νερού στρεσάρουν τα ψάρια με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν.
Δεν ξαναρίχνεις λίπασμα με νιτρικά αν τα νιτρικά δεν μηδενίσουν, ακόμα και 5 να έχεις πριν την αλλαγή φτάνουν για τα φυτά, αυτό μας δείχνει πως τα νιτρικά έφτασαν και περίσσεψαν, για τα φυτά είναι το ίδιο αν έχεις 5 ή 100, για τα ψάρια πάνω από 15-20 είναι πρόβλημα.
Στα ψάρια τα άσπρα σημαδάκια που είδα μου φαίνονται λίγα για ICH , από όσο έχω δει τα ψάρια γεμίζουν με τέτοια άσπρα σημάδια και όχι μόνο 2-3 στην ουρά, για αυτό ή ξανακάνεις θεραπεία με EXIT ή βάζεις αλάτι 30 γραμμάρια / 10 λίτρα νερό και θερμοκρασία 29 βαθμούς για 10 ημέρες και οπωσδήποτε αεραντλία.
Θα πρέπει να φροντίζεις τα νιτρικά να μη ξεπερνούν το 20 πριν την αλλαγή, πιστεύω πως ασχολείσαι πιο πολύ με τα φυτά παρά με τα ψάρια , και για αυτό έχεις αυτά τα προβλήματα.
Για τις αλλαγές θα πρέπει να έχεις βαρέλι για να φτιάχνεις τις παραμέτρους του νερού πριν το ρίξεις στο ενυδρείο και όχι να φοβάσαι να κάνεις αλλαγή γιατί θα πέσει η θερμοκρασία.
Αν δεν αλλάξεις τις ρουτίνες σου θα έχεις συνέχεια προβλήματα
-------------------------
Επίσης βγάζε τα ψόφια ψάρια απο το ενυδρείο, το επιβαρύνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-12-15 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries