Θέμα: Φθηνό co2
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-01-17, 19:22
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VIL31 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το ενυδρειο τρέχει κάτι λιγότερο από δύο μήνες. Αλλαγή το κάτι περισσότερο από το ενα τριτο του νερού κάθε Πέμπτη με σχεδόν 0 νιτρικά πριν την αλλαγή μετράω με υγρά τεστ της σερα. Φλουρισ Γενικό μια φορα την βδομαδα με καθε αλλαγη 2-3 ml και pottasium 2 φορές την βδομαδα περιπου 3 ml. Από φωτισμό έχω 2×τ8 18 βαττ η καθεμία, μια ψυχρό λευκό και μια θερμό. Ακόμα έχω λεντοταινια 4.8 βαττ θερμό λευκο 70κατι εκατοστά. Τα Κέλβιν δεν μπορώ να τα βρω καπου...το φυτο το εχω μεσα εδω και 2 βδομάδες και τα συμπτώματα άρχισαν την τριτη μέρα αν θυμαμαι καλα

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Από φωτισμο έχω 2 των 18 βαττ τ8 μια λευκο ψυχρο και μια θερμο ***

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
+ την λεντοταινια που γραφω
Και τα φωτα είναι ανοιχτα 9 ωρες
Θερμοκρασία στους 26

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφου πριν την αλλαγη εχεις 0 νιτρικα ανεβασε το καλιο.

Οι οδηγιες seachem pottasium
Χρησιμοποιήστε 1 καπάκι (5 mL) για κάθε 125 L (30 γαλόνια ΗΠΑ). Αυτή η δόση αυξάνει κάλιο κατά 2 mg / L. Επαναλάβετε 2-3 φορές την εβδομάδα ή όπως απαιτείται για την αντιμετώπιση σημάδια έλλειψης καλίου σε παλαιότερα φύλλα τα οποία περιλαμβάνουν: χλώρωση (κιτρίνισμα), νέκρωση (θάνατος / αμαύρωση), μικροσκοπικές οπές στα φύλλα, και αδύναμη μίσχους και ρίζες.
Τα φωτα σου ειναι πολυ λιγα σε βατ ωστε να τα συνδυάσεις με διοξειδιο.Πρεπει να αναβαθμισεις και το φωτισμο .
Το ψυχρο ειναι 6500 κελβιν και το θερμο 3500 περιπου.

Η θερμοκρασία του φωτός μπορεί να μετρηθεί σε όρους «Kelvin». ‘Ενα πολύ πορτοκαλί φως έχει χαμηλό βαθμό Kelvin, ενώ ένα κερί είναι περίπου 1500K. Το φως της ημέρας φωτός είναι πολύ πιο δροσερό, περισσότερο από 4,000K.
Θερμό Λευκό (2700-3500K):
Φυσικό / Λευκό ημέρας (4500K): Αυτό το χρώμα φωτός είναι φωτεινότερο λευκό και δεν σου αφήνει την αίσθηση του κίτρινου συστατικού.
Λευκό / Ψυχρό λευκό (6000K): Αυτό το χρώμα του λευκού φωτός τείνει να έχει ένα γαλαζωπό τόνο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01698 seconds with 11 queries