Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 13-05-04, 03:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
Kοιτα αν και εγω πρωσοπικα ειμαι κατα τις χρησης του ανθρακα σε στρωμενο ενυδρειο ,,εκτος βεβαια και αν υπαρξει αναγκη (( βλεπε αρρωστεια)) αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καποιο αχρηστο υλικο..... τον αντιθετο μαλιστα απλα γαι λογους οκονομιας δεν τον χρησιμοποιω.... γιατι καλιστα με το ,μπλε σφουγγαρι , μακαρονι ,και βιοσφαιρες κανω την δουλεια μου ......
αλλα βεβαια τα ΦΙΛΡΑ μου ειναι υπεραρκετα ,,και υπερακαλυπτουν τις αναγκες του ενυδρειου,
Φιλε μανθο εχω δει και αλλα post σου και εισαι εμπειρος χομπιστας. Εγω παντως με αυτα που διαβαζω αν εχω καταλαβει σωστα συμπεραίνω οτι θα εβαζες τον ανθρακα στα φιλτρα σου αν δεν ηταν τοσο ακριβος και αν δεν ειχες τοσο καλη βιολογία(αυτο παλι δεν το καταλαβα καθολου).
Αρα αν ισχυουν τα παραπανω τοτε θα σου πω οτι διαφωνω κατηγορηματικά διοτι καμια σχεση στην επιδραση του νερου του ενυδρείου εχει ο ανθρακας με οτιδηποτε βιολογικο υλικο . Πιστευω ομως οτι ειτε δεν καταλαβα καλα ειτε κατι αλλο θες αν μας πεις.

ναι εχεις δικιο μου ξευφυγε μαλλον ενα ΚΑΙ .......
δηλαδη ενας απο τους λογους που ΔΕΝ χρησιμοποιω ανθρακα ειναι και ο οικονομικος .. αλλα οχι Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ......
(( ειδες τι ζημια μπορει να κανει ενα ΚΑΙ ))
απλα το μονο που τελικα ηθελα να πω ειναι οτι ο ανθρακας ειναι ενα καλο υλικο ετσι,, και θα πρεπει να υπαρχει στην ακρη για παν ενδεχομενο,...
ΑΛΛΑ με τα υλικα που υπαρχουν σημερα για βιολογικο φιλτρο , καλιπτουν τις αναγκες που καποτε (( πριν 10 χρονια)) καλυπτε ο ανθρακας...
το ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΣΧΕΔΙΟ ((ΦΩΤΟ )) ειναι μια απο τις λυσεις ....

P.S και τελος γαι μην σας πριζω αλλο επειδη το θεμα εχει συζητηθει 1000 φορες εδω μεσα και βεβαια και στην παλαιοτερη διεθυνση του board ,,, και εχει μεινει ανοιχτο (( οι μισοι λενε ετσι οι αλλοι μισοι αλλιως)_
γαι αυτο λεω οτι αν παρολαυτα που λεμε εδω κατα καιρους για το βιολογικο φιλτραρισμα καποιος επειμενει στην λυση του ανθρακα ασ βαλει να τελειωνουμε!!!!!!! δεν θα πεθανουμε κιολας ......
ΕΔΩ μεσα εχουμε γραψει και τα υπερ και τα κατα τις χρησης του ανθρακα
....
αυτα ελπιζω να ειμαι σαφης τωρα.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lary80
Γεια σας, τελικα εκανα μετρησεις οι οποιες μου εδειξαν:
NO3 -> 0
NO2 -> 0
GH -> >10 d
KH -> 3-6 d
PH -> 8,2
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ -> 26 C
Τα τεστ εγιναν με το Tetratest. Νομιζω πως εχω ανεβασμενο ΡΗ. Τι γινεται με αυτο? Τελικα εχει στρωθει το νερο?
Και για να γυρισουμε στο θεμα μας
λειπει η μετρηση ΑΜΜΩΝΙΑΣ(( ΝΗ3/4))
τετοιο τεστ δεν εχεις κανει η το ξεχασες???? να το γραψεις

για το ΡΗ...
εχεις μετρηση το νερο που βγαινει απο την βρυση ??
επισης δεν βλεπω απο ποια περιοχη εισαι ??? αυτο θα βοηθουσε καπως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01859 seconds with 11 queries