Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 15-09-09, 15:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, δεν μίλησα καθόλου για τη δική σου λίμνη, γιατί το βάθος της είναι σαφώς πολύ μικρό για να μιλήσουμε για αυτό το σύστημα. Όταν όμως μιλούμε για λίμνες βάθους 120 και 150εκ. τότε μιλάμε στα σίγουρα για γκρίζες ζώνες του νερού όπου η κατανομή του οξυγώνου δεν θα είναι επαρκής και συνάμα η κυκλοφορία (έστω μεγάλη) δεν μπορεί να περιορίσει καν τα επικίνδυνα αέρια, συμπεριλαμβανομένου του διοξειδίου το άνθρακα. Η στέρηση έστω κάτι τοις εκατόν από το οξυγόνο, έχει άμεσες επιπτώσεις στην κίνηση, αλλά και την ομαλή ανάπτυξη των ΚΟΙ. Αυτά, δεν τα λέω εγώ, αλλά πρέπει να κατανοήσετε πρώτα ότι ο τομέας της λίμνης έχει και τις ιδιομορφίες του, αλλά και ότι υπάρχουν διάφορα είδη λίμνης που μπορούμε να δημιουργήσουμε. π.χ. η δική σου λίμνη, δεν έχει να κάνει τίποτε με μια λίμνη ΚΟΙ, αλλά μοιάζει περισσότερο με μια wildlife pond. Οι δύο έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις.


Από τον καταρράκτη συμφωνώ ότι παράγεται αρκετή ποσότητα οξυγόνου. Είναι αδύνατον όμως αυτό το νερό να το διοχετεύσεις στα βαθύτερα σημεία της λίμνης, όπου βασικά χρειάζεται πιο συχνή αναζωογώνηση.

Βασίλη
Από την στιγμή που το νερό θα ανακυκλώνετε κανονικά με μια σωστή ροΐ νερού δεν υπάρχει περίπτωση έλλειψης οξυγόνου στα κατώτερα στρώματα. Αυτό που λες ισχύει μόνο σε περιπτώσεις που η ροή του νερού είναι ελάχιστη. Ο φίλος μας εδώ είναι διαθέσιμος να δημιουργήσει σωστή ροή στην λίμνη του.


Και για τα φύλλα υπάρχουν τρόποι να μαζευτούν όπως τα σκίμερς για λίμνες και πιστέψετε με, κάνουν δουλειά!

Εμένα μου λες ρε συ?
Τόσο καιρό αυτό το σύστημα δεν έχω?


Το μοναδικό που δίγουρα δεν θα πάθει αυτό το σύστημα είναι να μπουκώσει. Εύκολα μπορείς να εισχωρήσεις ένα λάστιχο στον σωλήνα και με την πίεση του νερού το καθαρίζεις άμεσα.

Αλίμονο αν κάθε φορά να εισχωρεί λάστιχο με πίεση νερού για να το καθαρίζει. Προσπαθούμε να φτιάξουμε την λίμνη μας έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν αυτοσυντήρητη και όχι να παιδευόμαστε με τέτοιες διαδικασίες.
Μέχρι και ψάρια μπορεί να τραβήξει από εκεί!
Για σκέτου και τη γίνετε με τους γόνους……….ενώ με το σύστημα υπερχείλισης εγώ τοποθέτησα κάτι σαν τούλι που στην περίτρομη που κάποιος γόνος εισέρθει στον χώρο αυτό δεν θα το πάθει απολύτως τίποτα!

Καμία περίπτωση μπουκώματος της αντλίας. Αυτή, μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και μετά το προφίλτρο, ώστε το νερό που εισέρχεται στο χώρο της (εσωτερικής ή εξωτερικής) αντλίας θα είναι εξαιρετικά καθαρό, κάνοντας ακόμα ευκολότερο το έργο της UV.

Βασίλη έχω πει πολλές φορές ότι μιλάω πάντα για κάτι που έχω δοκιμάσει.
Αυτό που λες το δοκίμασες?????????????
Εγώ πάντως το δοκίμασα και το αποτέλεσμα είναι αυτό εδώ.



Η υποπέσει που δημιουργείτε είναι τεράστια. Έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικά βαρέλια με διαφορετικό πάχος και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Άρα αυτό που λες καταρρίπτετε!


Στη δική σου περίπτωση πως καθαρίζεις τον πυθμένα της λίμνης σου από τα στεραιά και το χώμα?

Δεν καθαρίζω τον πάτο της λίμνης μου. Αλίμονο να το έκανα και αυτό!
Δεν υπάρχει κάτι για να καθαρίσω.


Το πρώτο θέμα που προσέγγισες είναι πολύ μεγάλο ώστε να καλυφθεί με μια δυο κουβέντες. Τα χρυσόψαρα και τα ΚΟΙ, είναι ανθρώπινες δημιουργίες όπως ακριβώς και οι σκύλοι. Σίγουρα διατηρούν κάποια γονίδια των προγόνων τους Carassius auratus και Cyprinus carpio, αλλά πέρα από αυτό, για πολλές εκατοντάδες χρόνια έχουν ξεφύγει εντελώς από τους πραγματικούς τους βιότοπους (συνήθως πολύ κρύα περιβάλλοντα), αλλάζοντας ταυτόχρονα σχήματα, μεγέθη αλλά το κυριότερο χρώματα που θα έκανε αδύνατη την επιβίωση τους στα πραγματικά τους περιβάλλοντα. Όπως μπορούμε να φανταστούμε ένα σκύλο σε ένα σπίτι, μακριά από τις βρομιές και τις αγέλες των λύκων, έτσι, σήμερα, είμαστε σε θέση να έχουμε ένα καθαρό χώρο για τα κόι μας, έστω και αν μιλάμε για εντελώς μοντέρνα κατασκευή ή και τεχνολογία υποστήριξη.

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα φυσικό περιβάλλον?


Ειδικά τα ΚΟΙ, είναι αδύνατον να ζήσουν σωστά στη δική σου λίμνη ή ακόμα περισσότερο στη δική μου (για την ώρα...), όπου για εμένα οι ελλείψεις είναι πάρα πολλές.
Για το όνομα του θεού!
Πλάκα κανεις?????????

Εδώ να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα στην πρόθεση του Άντρου να τοποθετήσει ακόμα ένα μέσο φίλτρανσης, αλλά το κυριότερο ακόμα μια μεγάλη αντλία. Η λίμνη του είναι υπερπλήρης, ώστε να τα βλέπει με όλη τη μεγαλοπρέπεια της κίνησής τους, αλλά να βλέπει ταυτόχρονα την καλύτερη και γρηγορότερη τους ανάπτυξη.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι δεν θα ήθελα να ξαναεισέλθω σε έναν διάλογο όπου δε νομίζω να καταλίξει κάπου και στο τέλος να ζημιώνουμε περισσότερο το φόρουμ και τους καινούριους φίλους. Εγώ εκφράζω προσωπικές απόψεις, μετά από μεγάλη μελέτη επί του θέματος για αρκετά χρόνια λόγο της δικής μου λίμνης, χωρίς να λέω ότι οι δικές σου απόψεις είναι λανθασμένες για τη δική σου λίμνη.


Βασίλη για αυτό υπάρχον τα φόρα. Ο κάθε ένας λέει την γνώμη του (που για εμένα είναι πάντοτε σεβαστή) και αυτός που τα διαβάζει κρίνει το τη πρέπει να κάνει!
Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης ο ότι δίποτε άλλο.
Το ότι διαφωνούμε και γράφουμε της απόψεις μας είναι αυτό που βοηθά του υπολοίπους να κρίνουν και να πράξουν.
Για να μην παρεξηγηθώ στο παραπάνω μου κείμενο δεν υπάρχει καθόλου ηρωνία απλά σε κάποια σημεία είμαι έντονα αντίθετος. Ιδικά σε κάποια πράγματα που έχω δοκιμάσει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02731 seconds with 11 queries