Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 11-01-09, 11:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκάρια είναι αυτά:
http://www.theaquariumwiki.com/Ruby_Nerite_Snail

(κι εγώ δεν τα ήξερα, το έψαξα όταν η παραγγελία μου έφτασε και δεν έμοιαζαν με αυτά που περίμενα).

Όταν λές "αποδράσεις": το ενυδρείο μου είναι Rio180. Το καπάκι έχει 2 τρύπες περίπου 2.5εκ χ 7εκ για σωλήνες, καλώδια κλπ. Απο τη μία περνάνε οι σωλήνες του φίλτρου αλλά η άλλη είναι ανοιχτή.
Πρέπει να την κλείσω;
Αν και οι πιθανότητες είναι ελάχιστες να βρουν και να διαφύγουν από την μικρή τρύπα, εντούτοις καλύτερα να την κλείσεις για να αποφύγεις εντελώς το ενδεχόμενο αυτό.

Υπάρχει όμως κάτι που εδώ θα ήταν καλή ιδέα να το αναφέρω ώστε να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω. Όταν μιλάμε για κλειστά κυκλώματα όπως τα ενυδρεία μας, θα πεί ότι ακόμα και έξω από το νερό μέσα στο ενυδρείο μας υπάρχει κάποια σταθερή θερμοκρασία αλλά και σταθερή αρκετά ψηλή υγρασία. Μερικά από τα είδη των υδρόβιων σαλιγγαριών μπορούν να αισθανθούν τη διαφορά υγρασίας και θερμοκρασίας μεταξύ του περιβάλλοντος του κλειστού ενυδρείου και αυτής του περιβάλλοντος του εσσωτερικού του σπιτιού μας. Άρα κάνουν "δεύτερες σκέψεις" για να διαφύγουν και απλά δεν εγκαταλείπουν το περιβάλλον τους. Οι περισσότερες απόπειρες διαφυγής τους γίνονται κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού όπου οι θερμοκρασία και η υγρασία ενυδρείου και σπιτιού είναι σχεδόν παραπλήσιες. Στις περιπτώσεις αυτές, ίσως εντοπίσουμε το σαλιγγαράκι μας νεκρό ίσως και πολλά μέτρα μακρια από το ενυδρείο μας.

Είναι σχετικά δύσκολο να τα εντοπίζουμε όλα στο ενυδρείο μας κάθε φορά που κάνουμε έλεγχο, γιατί δραστηριοποιούνται κατά τις νυκτερινές ώρες που έχουμε τα φώτα κλειστά, άρα τη μέρα απλά κρύβονται.

Το μόνο σίγουρο σε περίπτωση διαφυγής του είναι ότι δεν θα βρούν σε καμία περίπτωση το δρόμο της επιστροφής, ούτε ακόμα και αν το ενυδρείο σου είναι εντελώς ανοικτό.

Εδώ να πω ότι υπάρχουν σαλιγγαράκια που μπορούν να ζήσουν και σε τεχνητές λίμνες. Αυτό όμως μπορεί να γίνει κατορθωτό μόνο σε λίμνες που ζουν ΜΟΝΟ χρυσόψαρα. "ΤΑ ΚΟΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΣΑΛΙΓΓΑΡΑΚΙΑ"
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01724 seconds with 11 queries