Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 17-01-15, 01:45
mpampir Ο χρήστης mpampir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή +1 απο μένα

Καλημέρα,

φίλος μου έφερε μονομάχο (crown tail) για το ενυδρείο μου (rio 400 κοινωνικό / φυτεμένο). Στο ενυδρείο μέσα υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα δόξα τον βούδα) 12 σκαλάρια (εκ των οποίων τα 8 μεγάλου μεγέθους), ένα κοπάδι απο 10-12 corrydoras, και 3 αλτισπινόζα (1 μεγάλο, 2 μεσαία) και το πλέον αγαπημένο μου ψάρι, ένα knife ghost.

στην αρχή φοβόμουν οτι δεν θα πετύχει ο μονομάχος εκει μέσα, καθώς ήδη τα σκαλάρια ήταν κτητικά στις περιοχές τους, και έτυχε να είναι και 2 ζευγάρια σε περίοδο αναπαραγωγής. Μπήκε λοιπόν ο Απόπατος (έτσι λένε τον μονομάχο) με κύριο μέλημα την παρακολούθησή του.

Μετά το αρχικό σοκ χώρου που έπαθε (απο ποτήρι 200ml σε ενυδρείο 400+ λίτρων) και την αδυναμία του να κολυμπήσει, πήγε και κούρνιασε σε μια γωνία που δεν τον έπιανε το ρεύμα. Τα σκαλάρια πρακτικά τον αγνοούσαν και δεν υπήρξε ούτε μια επίθεση εναντίον του. Με τον καιρό, άρχισε να κολυμπάει όλο και περισσότερο, και μέσα σε μια βδομάδα άρχισε να κάνει βόλτες το ενυδρείο απο την μια πλευρά στην άλλη, και πάλι, χωρίς να τον ενοχλεί κανένα απο τα άλλα ψάρια.

Πλέον είναι μέσα περίπου 6-7 μήνες χωρίς την παραμικρή αψιμαχία. Όλη την ώρα σουλατσάρει, έχει κοπαδιάσει και με τα σκαλάρια που δεν τον ενοχλούν, και άμα τα βαρεθεί πάει και παίζει με τα corry!!! Απο άποψη πτερυγίων είναι άψογα, τα ανοίγει αρκετές φορές στις βόλτες του, και δεν έχει δαγκώματα ή ξέφτια που να δείχνουν οτι δέχτηκε επίθεση απο κάποιο άλλο ψάρι.

Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries