Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-09-13, 21:25
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Red face Χρυσόψαρα και Υποξία.

Μετά από προσωπική έρευνα η οποία προέκυψε και ξεκίνησε από προσωπικές παρατηρήσεις, άρα και δυστυχώς θανάτους ψαριών και συγκεκριμένα χρυσόψαρων, δυστυχώς δε κατέληξα κάπου συγκεκριμένα, μα ούτε έβγαλα σαφή συμπεράσματα, μάλιστα μου δημιουργήθηκαν κάποια ερωτήματα που εύχομαι να μου απαντήσει κάποιος.
Και για να καταλάβετε, ας εξηγήσω.
Καιρό πριν είχα αναφέρει ότι 2 χρυσόψαρα που είχα στη μικρη λιμνούλα μου, είχαν γεννήσει. Από τις γέννες (διότι δε πρέπει να ήταν μόνο μία, μιας και υπήρχαν πολλών μεγεθών ψαράκια), διαπίστωνα δυστυχώς συχνά, ότι πολλά από τα ψάρια τα οποία είχα μεγαλώσει και είχαν φτάσει περι τους 2-3 πόντους, ψοφούσαν "ανεξήγητα"!
Το ανεξήγητα, σαφώς με εισαγωγικά, αφού με το συνοστισμό που προκλήθηκε "απότομα" ήταν φυσιολογικό. Μετά από αρκετό καιρό και μετά από χάρισμα σε Pet shops, χομπίστες, διαπίστωσα ότι δεν είχα πια θανάτους.
Λόγο κακοτεχνίας της λιμνούλας, τα ψάρια που απέμειναν (περίπου 4-5 μαζί με τον ένα γονέα), μετακόμοισαν για να ξεχειμωνιάσουν στο 300άρι ενυδρείο μου. Το καλοκαίρι που μόλις πέρασε φιλοξενήθηκαν στο περί 160lt-200lt diy ενυδρείο που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, δε λιάζεται άμεσα, δεν έχει καπάκι, λειτουργεί μία αντλία οξυγόνου, με 2 φίλτρα (δε θυμάμαι μάρκα, αλλά είναι εσωτερικά για ενυδρεία μέχρι τα λίτρα πάνω κάτω του ενυδρείου) και γενικά λειτουργεί ως "γλαστρολίμνη".
Ναι μεν είναι τα λίτρα περιοριστικά, αλλά οι μετρήσεις έδειχναν εντάξει και ο σκοπός ήταν τα ψάρια να ξαναβρούν το δρόμο τους στη λιμνούλα.
Δυστυχώς όμως πριν συμβεί αυτό, 3 από τα ψάρια καθόντουσαν στο βυθό νωθρά, χωρίς όρεξη για τροφή, με αποτέλεσμα το θάνατο τους εντός λίγων ημερών.
Τυχαία, έβλεπα στο u tube ένα documentary για την εκτροφή χρυσόψαρων στη Κίνα. (http://www.youtube.com/watch?v=ifeJNMKgoeM)
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι οι εκτροφείς, σηκωνόντουσαν άγρια μεσάνυχτα για να ελέγξουν αν τα χρυσόψαρα αντιμετωπίζουν πρόβλημα υποξίας..!(Μιλάμε για τεράστιες λίμνες!) Αναρωτήθηκα τελικά, αν έχασα τα χρυσόψαρα μου από το ίδιο πρόβλημα, που να σας αναφέρω δεν ήταν τεράστια σε μέγεθος!
Συνοστισμός=Υποξία=Θάνατος. Ωραία. Σωστά.
Όμως, γνωρίζω πως στο πιο κρύο νερό, το οξυγόνο είναι πιο "πλούσιο" σε σχέση με το ζεστό/τροπικό.
Να δικαιολογήσω το ότι ήταν καλοκαίρι..; Ναι, αλλά τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια ή και κρύου νερού, γιατι δεν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (τόσο εύκολα εννοώ)..;! Όλοι έχουμε δεί δυστυχώς 60λιτρο ενυδρείο με 20 ψάρια να "ζουν" (υπάρχουν θα ήταν καλύτερη λέξη!) μέσα σε αυτό και μάλιστα αρκετό καιρό πριν αποδημήσουν εις Κύριο!
Μετά από όλη αυτή τη μακρηγορία η οποία είμαι σίγουρος ότι σας κούρασε, η ερώτηση μου είναι η εξής: "Είναι τα χρυσόψαρα πιο ευαίσθητα στην υποξία, ή τα συμπεράσματα μου και η υποψίες μου είναι λανθασμένες;!"
Και αν ναι (είναι δηλαδή), γιατί;!

Φιλικά!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries