Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-03-12, 22:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή Pterophyllum altum ή scalare

λοιπον μια μικρη αναδρομη για μενα πριν συνεχησω,ασχολουμε με το χομπυ ενεργα και οσο μπορω καλητερα τα τελαιυταια 2 χρονια αλλα σωστος χομπιστας αρχισα να γινομαι οταν γραφτηκα στο φορουμ εδω και για υτο ενα ευχαρηστω πριν ,δεν ηξερα τι θα πει α/ο,κυκλος αζωτου,παραμετροι νερου κτλ.σκοπος απο την αρχη ηταν να μπορεσω καποια στιγμη να βαλω δισκους και δεν αργει πολλη ακομα ξεκινησα τελειως λαθος με μια ψαροσουπα μετα εκανα ενα κοινωνικο φυτεμενο μετα πηγα σε κιχλιδες λιφαλιλη τα οποια και πηρε ο φιλος μπυρομιχαλης εχοντας κατανοησει της βασικες αρχες ενος ενυδρειου οπως κυκλος αζωτου και παραμετροι αποφασησα να παω στα λιγο ποιο δυσκολα χαμηλα ph ετσι ξεστησα το ενυδρειο μου τελειως απολημανθηκε και ξαναστηθηκε για να φιλοξενησει 6 ομορφα σκαλαρια.σε λιγο καιρο θα εχω στην διαθεση μου ενα ενυδρειο γυρω στα 650-700λτ καθαρα στο οποιο θα φιλοξενησω τους δισκους μου και τα σκαλαρια που εχω τωρα.προς το παρων λοιπον παρουσιαζω τα σκαλαρια μου και να ευχαρηστησω τον mihalis51 που μου τα δωρισε.
ενυδρειο:eheim mo 100x40x50 200lt
φωτησμος:2χτ8 μια φωτοσυνθεσης μια απλη
φιλτρο:sera 250 με σιποραξ και filter wool την τεταρτη θα προστεθει και ενα eheim ecopro300
υλικα:3κιλα λεπτη χαλαζιακη αμμος λευκη,ενα ξυλο redmoor,θα μπουν ακομα 3 ριζες ντιφτ γουντ
φυτα:μια γωνια με βαλισνεριες,2 μπαλες(δεν θυμαμε πως λεγοντε)
ψαρια:4 ενηληκα σκαλαρια,2 μικρα,3 κορρυ,2 απλ
παραμετροι νερου:
ph:7.2
gh:10-11
kh:5-6
nh3-4:0
τα τεστ ειναι υγρα της api.
ρουτηνες:αλλαγες νερου μονο με α/ο 2 φορες την βδομαδα απο 30λτ μεχρι να ερθει το πχ κοντα στο 6 μετα θα ειναι μια φορα αλλαγη την βδομαδα 70λτ 80% α/ο 20%βρυση.
ταισμα 3-4 φορες την μερα με tetra pro vegetable και ocean discus flakes και μια με δυο φορες την βδομαδα bloodworms κατεψυγμενο.
http://s274.photobucket.com/albums/j...2032012013.mp4
οπως λεει και ο τιτλος δεν ξερω ποιο απο τα 2 ειδη ειναι αν μπορει καποιος ας βοηθεισει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries