Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 17-02-21, 10:10
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια κι από εμένα, απίστευτη εικόνα του ενυδρείου που μάλιστα έρχεται τη στιγμή που σκέφτομαι πολλά όσον αφορά αυτά που εμείς επιλέγουμε να φτιάξουμε στα ψαράκια μας. Που τελικά καταλήγουμε στο τι αρέσει σε εμάς δηλαδή και στον "πίνακα" που θέλουμε να βλέπουμε στο σαλόνι μας, και όχι σε εκείνο που θα ζούσε το εκάστοτε ψάρι που διαλέγουμε στη δική του φύση..
Ναι οκ, δεν έχουμε ψάρια που πιάστηκαν εκεί.. δεν ξέρουν καν τα ίδια τα ψάρια τη "φύση" τους μάλλον. Όμως.. Μήπως τελικά λατρέψαμε τόσο πολύ το όμορφο καταπράσινο ή πετρώδες/ξυλώδες aquascape που τελικά χάνουμε μια άλλη πολύ βασική ουσία;
Και ναι, οι "Τανκανίκες" βρίσκεστε πιο κοντά. Οι υπόλοιποι όμως μήπως χάσαμε εντελώς τη μπάλα σκέφτομαι. Υποβρύχια δεντράκια με κορμούς και moss, λευκά "αυλάκια στη μέση, "νησιά" κάτω από το νερό κλπ κλπ.
Δεν θέλω καν να αναφερθώ στα ναυάγια και τους βατραχανθρώπους αφού - - ευτυχώς - το πράγμα δεν είναι τόσο σύνηθες πια.

Τελευταία φιλοξενώ αρκετά Tiger Barbs. Βλέποντάς τα σε βίντεο στο φυσικό τους περιβάλλον και συγκρίνοντας το με την εικόνα του ενυδρείου μου, ξήλωμα και "χτίσιμο" από τη βάση θέλω. Εννοείται πως όποιος έρθει στο σπίτι θα γουστάρει αυτό που θα δει στο σαλόνι μου και όχι τη φύση των Tiger Barbs. Κι αντε εγώ να το φέρω κάπου στη μέση όλο αυτό..

Πράγμα όμως που ο φίλος παραπάνω όχι μόνο το κατάφερε όπως φαίνεται, βραβεύτηκε και γι' αυτό. Τα "συγχαρητήρια" του αξίζουν με το παραπάνω.!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries