Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 04-06-14, 00:05
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λιγουρευόμουν κι εγώ τα φώτα αυτά!!
Αν τα πάρεις περίμενω εντυπώσεις!!
Είδες κάποιο θετικό αποτέλεσμα με το scrubber?
Πάντως αν δεν ταίζεις αρκετα (ακόμα και αν δεν υπάρχουν καθόλου ψάρια μέσα), δεν μπορεί να αναπτυχθεί και να μεγαλώσει η άλγη!! Η τροφή, εκτός από την παραγωγή αμμωνίας που θα μετατραπεί τελικά σε νιτρικά, παράγει και αρκετά φωσφορικά τα οποία πρέπει να υπάρχουν απαραίτητα για να αναπτυχθεί η άλγη!!
Συνηθισμένο πρόβλημα μη μείωσης των νιτρικών σε συστήματα με scrubber είναι η έλλειψη φωσφορικών!! Επίσης σε νέα ενυδρεία όπου τοποθετείται το scrubber παρατηρούνται σύντομες εξάρσεις φωσφορικών καθώς κόβεται η τροφή από την άλγη που κατοικεί στο ενυδρείο, καταστρέφεται και δίνει πάλι πίσω μεγάλη ποσότητα φωσφορικών!!
Ένας από τους λόγους για τους οποίους θεωρείται "βόμβα"
κοιτα εγω το προβλημα που εχω και εχω σκασει ειναι οτι θελω να ειναι πεντακαθαρο το ενυδρειο απο αλγες.
εκτος απο το ats εχω και chaeto.
αλλαγη δεν εχω δει ιδιετερη λογο οτι ειχα και αδεια αλλα η αλγες στο ενυδρειο μιαζουν ατροφικες και μαλλον εξαφανιιζονται!
με τα νιτρικα δεν εχω θεμα και γιαυτο και δεν με νοιαζει το αμα θα φουντωσει πολυ η αλγη. Το θεμα ειναι να μπορει να μου τραβαει ολα τα φοσφορικα και να καθαρισει το ενυδρειο!

Για της λαμπες. βρηκα μεσω e-bay 30-40%πιο φθηνα και μαλλον με το που τελιωσω με την αλλαγη του ενυδρειο θα παω σε αγορα λαπτηρων για το ats και αγορα κανονικου πλεγματος για ats.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries