Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 30-09-10, 09:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
africano δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά επειδή επιμένεις....
Είναι δικαίωμα του καθένα να βάζει 3 όσκαρ σε 50 λίτρα, γκάπυ σε 500, γκάλαχερ σε ενυδρείο, 30 mbuna+haps σε 300 κλπ ή
να προσπαθεί να αντιγράψει μια εικόνα που βλέπει απο ένα δημόσιο ενυδρείο μερικών χιλιάδων λίτρων ή κάποιας λίμνης ή να μιμηθεί αμερικάνικες και ασιατικές μ@κ@κ@ς.
Όμως δεν χρειάζεται κάποιος να μάθει απο τα λάθη του,αφου έχουν προηγηθεί πάρα πολλοί άλλοι και η γνώση και η εμπειρία τους είναι(ή μπορεί να γίνει) πιά με το διαδίκτυο και δική του
Επειδή ξεκίνησα πριν την εμφάνιση του διαδικτύου θυμάμαι ότι σαν μαθητής ακόμη, είχα σε ένα 200(?)λιτρο καμιά 30αριά mbuna και Haps ανάκατα με ελάχιστες πέτρες και καθόλου φυτά.
Είχα γέννες (το ένστικτο των ψαριών δεν μπορείς να το περιορίσεις)και αρκετά επιβίωναν,πολλά υβρίδια(στο τέλος έβγαιναν όλα καφετιά),λίγους θανάτους(απο bloat-που δεν ήξερα τότε τι το προκαλούσε-και απο διαμάχες των αρσενικών).
Όλα εκείνα τα πανέμορφα ψαράκια (τα εύρισκα σε τιμοκαταλόγους προμηθευτών γνωστού μαγαζιού της πόλης και τα έφερνα με παραγγελία απο την Γερμανία αφού ήταν εντελώς άγνωστα τότε και στους εμπόρους) δεν είχαν την δυνατότητα σ' εκείνο το ενυδρείο να δείξουν την φυσιολογική τους συμπεριφορά (που τώρα χαίρομαι να παρατηρώ ). Είχα έναν ζωντανό πολύχρωμο πίνακα, όπως αυτούς που παραθέτεις με λινκ, και τίποτα περισσότερο.
Το χόμπυ έχει κάνει άλματα απο τότε και ζητάει αυτό το περισσότερο (που είναι και αναγκαίο για τα ζωντανά που φιλοξενούμε).
Και είναι ανάγκη αντί να γυρνάμε πίσω να πάμε,όλοι μαζί, ακόμα πιο μπροστά
Επειδη νομιζω οτι το θεμα παρατραβηξε και βλεπω ανθρωπους να εχουν μια λυσσαλεα αντιδραση θα πω τις σκεψεις μου οσο πιο ηρεμα μπορω και ελπιζοντας να κλεισουν οι οποιες παρεξηγησεις...

Συμφωνω απολυτα στην κριτική ακομα και στην εντονη....
Ομως θεωρω οτι πρεπει να γινεται μετρημενα, με σεβασμο και επιχειρηματα. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο...
Πριν 20 μερες σας εγραψα Βοηθεια ειμαι αρχαριος και τα εχω κανει.....μανταρα και ολοι σας με συμβουλεψατε.. και γω εκανα μια νεα αρχη με ενα νεο ενυδρειο και περισσιο ενθουσιασμο...
Αλλα να μην ξεχναμε οτι ο αρχαριος ειναι παντα αρχαριος με οτι αυτο συνεπαγεται.. ενθουσιασμο, βιασυνη... κτλ

Σε ενα παιδι παντα λες οτι η φωτια καιει αλλα αυτο αν δεν καει δεν σε πιστευει... αυτο ισως δεν πρεπει να το ξεχνουν οι εμπειροι. Και οι αρχαριοι οπως και τα παιδια χρειαζονται υπομονη, επιμονη και διαθεση να βηθησεις να διορθωθουν τα λαθη που σιγουρα θα γινουν.

Εγω στις 20 αυτες μερες αλλα και στον 1 χρονο που προηγηθηκε διαβασα και πιστεψε με διαβασα πολυ. σε 3 διαφορετικα forum ελληνικα και τα διπλασια αγγλικά... μπορει να μην εγινα εμπειρος αλλα μια ιδεα του τι παιζει και τι αποψεις υπαρχουν την εχω.. και συνεχιζω να πιστευω οτι εκανα με την βοηθεια σας / τους μεγαλα βηματα μπροστα...

Σιγουρα ειμαι στην αρχη της διαδρομης ...μιας διαδρομης που ελπιζω να μην τελειωσει για πολλα χρονια... οποτε ως συμβουλη (ανθρωπινη και οχι ενυδρειακή) μην ριχνετε τον ενθουσιασμο ενος νεου χομπιστα με φρασεις του στυλ " αυτο ειναι και αυτο θα κανεις και τελος εμεις ξερουμε" ... κατι τετοιο μονο αντιδρασεις δημιουργει...

Mε συναρπαζει παντα το νεο - ελληνικο στυλακι... 10 εκ ανθρωποι που ζουνε κυριολεκτικα σαν ζωα εχουν ΠΑΝΤΑ δικιο ...οι υπολοιποι 4 δις ειναι απλα μ@λ*κ$ς.... το γεγονος οτι, οτι υπαρχει στο ενυδρειο μας για να μην πω στη ζωη μας ολοκληρη, ερχεται απο το εξωτερικο δεν μας λεει τιποτα... γιατι εμεις ξερουμε...

περιεργως ενας μακρινος μας συγγενης ελεγε ...ενα μονο ξερω οτι δεν ξερω τιποτα....

κριμα που δεν μας χαρακτηριζει πια αυτη η σεμνοτητα...

Με απωθει ειλικρινα αυτο το υπεροπτικο, αυταρχικο στυλακι καποιων...οχι ολων μην παρεξηγηθω....

Συγχωρεστε με για αλλη μια φορα που δεν θα ακολουθησω τους ξερολες και θα παω με τους ηλιθιους ....που ξερεις μπορει και να εχουν δικιο!!! λεω εγω τωρα....

αλλωστε αυτοι οι ηλιθιοι Αγγλοι, Αμερικανοι, ιαπωνες, κινεζοι... διοικουν ολο το πλανητη .... μην ξεχνιομαστε..... μονο απο ενυδρεια δεν θα ξερουν....


... αλλα η επιστημη ειναι επιστημη και η βιβλιογραφια βιβλιογραφια μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

Τα χομπι οπως και τα περισσοτερα πραγματα στη ζωη εξελισονται... σημερα ειναι αυτα τα δεδομενα αυριο αλλα... και τα πειραματα ειναι αυτα που εχουν φτασει την ανθρωποτητα εδω που ειναι σημερα.. με ολα τα καλα και τα κακα που αυτο συνεπαγεται...

Τελος η εμπειρια ειναι εξισου σημαντικη οπως και οι ανθρωποι με μερακι και αισθημα ευθυνης... σε ολους αυτους απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω.... :rock: :rock: :rock:

keep up the good work.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Will be in touch....

Οσο για το ενυδρειο ηδη εβγαλα τις αυλονακαρες και στην πορεια αν τα καταφερω θα βγαλω τα περισσια ψαρια απο τα μεγαλα χαρεμια π.χ. Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f) βγαζοντας ενα αρσενικο και ενα θυληκο...

σε καθε περιπτωση θα σας κραταω ενημερους.....

PS Οι υπολοιποι ας αναλογιστουν/ θυμηθουν τα λαθη και τις παραληψεις τους οταν αυτοι ξεκινησαν αλλα και πολυ πολυ αργοτερα ..... πριν και μετα την εμφανιση του internet... ο αλανθαστος πρωτος το λιθο βαλετο....

εγω θα συνεχισω να ειμαι εδω και να σηκονομαι στα ποδια μου μετα απο καθε λιθοβολισμο.... και δυστηχως για καποιους θα συνεχισω να λεω την αποψη μου ελευθερα... και να μεταφερω γνωση και εικονες... αλλωστε απο οτι θυμαμαι δημοκρατια εχουμε ...νομιζω???

Αν δεν υπηρχαν ανθρωποι να λενε την γνωμη τους αψηφωντας τις συνεπειες ακομα θα νομιζαμε οτι η γη ειναι επιπεδη και ο ηλιος περιστρεφεται γυρω της!!!!

Συγγνωμη αν σας κουρασα....

Καλημερα και καλη συνεχεια σε ολους....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03666 seconds with 11 queries