Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-02-13, 22:09
Το avatar του χρήστη clooyn
clooyn Ο χρήστης clooyn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεντ δεν τα ανάβουμε με τροφοδοτικό τάσης.. ακριβώς γι αυτόν τον λόγο, γιατι αν είναι 3,2 βολτ δεν θα ανάβουν φουλ, και αν είναι 2,8 θα καούν σύντομα..

ο σωστός τρόπος είναι με τροφοδοτικό ρεύματος, και τέτοια είναι και τα τροφοδοτικά που δίνουν για τα λέντ..

η δεύτερη λύση, και αυτό που έχω κι εγώ στα ενυδρεία μου είναι να βάλεις 3 λέντ σε κάθε σειρά, με μια αντίσταση
ο τρόπος για να υπολογίσεις την τιμή της αντίστασης είναι η 12βολτ-3χ(την τάση που κρατάνε τα λεντ) και όλο αυτό δια το ρεύμα λειτουργίας που δίνει ο κατασκευαστής των λέντ..
αν ας πούμε δίνει 3 βολτ τα λέντ και 700mA ρεύμα λειτουργίας θέλεις (12-3χ3)/0,7=4,2ωμ αντίσταση.. εγώ θα έβαζα 4,7ωμ αντίσταση, για να περνάει λίγο λιγότερο (640mA), και να κρατήσουν μια ζωή..
το μόνο μειονέκτημα αυτού του τρόπου είναι οτι θα έχεις απώλεια 2W σε θερμότητα σε κάθε σειρά.. κάτι που δεν έχεις με το τροφοδοτικό ρεύματος..

δηλαδη σε κάθε τροφοδοτικό θα μπουν μαξ 7 σειρες απο 3λεντ και μια αντίσταση η κάθε μία..
Την αντισταση σε ποιο σημειο ακριβως την βαζουμε.Μπορεις σε παρακαλω να κανεις ενα σχεδιαγραμα για να το καταλαβω
Το τροφοδοτικο ειναι οντως τασης και οχι ρευματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη clooyn : 17-02-13 στις 22:37
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries