Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-01-03, 01:04
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή


Λοιπον ας τα πούμε λίγο αναλυτικότερα, γιατί το πρώτο post έγινε λίγο βιαστικά...
Με ενυδρεια ασχολούμαι τα τελευταια 13 χρόνια (βρε τι πάθαμε!!) και το μόνο που δεν έχει παρελάσει απο εκει μέσα είναι...τα δισκάκια.
Ακριβώς πριν βάλω ξιφο κτλ είχα κολλήσει με κάτι κιχλίδες...μέχρι και αναπαραγωγή severum είχε το πρόγραμμα...(τα λέμε, θυμίζουν λίγο απο δισκο εεε? )
Αρα η απόφαση είναι μάλλον αμετάκλητη. Το 100άρι στο εγκύς μέλλον θα γίνει 250άρι ή 300άρι, οπότε no problem για αργότερα. Θα πεί κανείς : γιατί βρε παιδί μου δεν κάθεσαι να στήσεις το 250 και μετά να βάλεις τα δισκία?
Ε δεν κρατιέμαι μωρε παιδιά δεν μπορώ να περιμένω, τι να κάνω ο άνθρωπος?

αναλυτικότερα για το 100άρι: μήκος 79, υψος 44, πλάτος 32
GH 220ppm
ΚΗ δυστυχώς μου τελείωσε to test
PH 7.3
NO3 0.1 ppm
NH3 0-0.1ppm
chlorine 0-0.25 ppm
θερμοκρασία 25

1 labeo bicolor
2 ξιφοφόρους (ζευγάρι)
2 πλάτυ (ζευγάρι)
2 kuhli loach( 1 είχα πάρει αλλά είχαμε γεννητούρια)
επομένως το ενυδρείο είναι σχεδόν άδει

Απο διακόσμηση δεν παίζουν και πολλά πράγματα μόνο 4-5 φυτά χωρίς σύστημα διοχέτευσης CO2 (δεν τα πάω καλα με τα ονόματά τους αλλά το ένα είναι anubia), κάτι βραχάκια (αστηρά όχι ασβεστολιθικά), ξύλα ρίζες (driftwood), το χαλίκι είναι λεπτόκοκκο αλλά ατυχώς ανοικτόχρωμο...
και όπως είπαμε το eheim 2211 καθώς και το εσωτερικό φιλτρο
αεραντλία δεν έχω
Προφανώς αυτά θα τροποποιηθούν μερικώς ..αλλά αυτό που θα είναι καθοριστικό θα ειναι η μείωση της σκληρότητας και αλληλεπιδράσεις με αμμωνίες, ph , κτλ κτλ που πρακτικά δεν τα έχω δεί γιατί ποτέ δεν έχω δουλέψει με αρκετά μαλακό νερό (τα severum τα είχα τότε με GH 400 ppm )

Για αρχή λοιπον θα πάρω το επιπλέον εξωτερικό φίλτρο και θα το στρώσω για κανα δυο μήνες. Τα υπόλοιπα δεν έχει και τόση σημασία να τα πώ τώρα…….καλά καλάαα μην κανετε έτσι,έχουμε και λεμε : μετά τα ξιφοφοροπλάτυ θα πάρουν πόδι από το κατοστάρι και θα εγκατασταθούν στο παλιό 45άρι.
Μετά όταν θα αρχίσω να κατεβάζω την σκληρότητα (μάλλον με καμιά ρυτίνη ή RO ) θα τα λέμε καθημερινά γιατί εκεί θέλω πολύ βοήθεια… προς το παρόν προσπαθώ να αποφασίσω ποιο φίλτρο να πάρω ( συζητάμε άλλωστε σε άλλο post για το eheim 2227 wet/dry). Έχουμε μπόλικο δρόμο μπροστά μας…
Καλό το σχέδιο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01733 seconds with 11 queries