Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #244  
Παλιά 06-05-08, 20:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου flying guardian!!!

Ναι,μπορώ να πω οτι πήρε λίιιιγο παραπάνω απότι υπολόγιζα να κάνω το update...
Μη σε ανησυχούν οι πέτρες που είναι έτσι...Ξέρω είναι χάλια έτσι αλλά ξέρεις τι κάνει λίγη(πολύ...) λείανση; Θα δεις παρακάτω πως γίνονται ωραίες πιστεύω...
Χαίρομαι που σου άρεσαν τα spraybars τόσο πολύ!!!!


Τις επόμενες μέρες έκοψα τα πίσω μέρη για το κατασκεύασμα από slate,έκοψα τα πάνω μέρη στις σωστές διαστάεις και τα λείανα επίσης,καθώς και όποιο άλλο μέρος του κατασκευάσματος δεν είχα λειάνει ακόμα...Τα πίσω μέρη των σπηλιών είναι επίσης σε επίπεδα,ακριβώς όπως και όλο το υπόλοιπο κατασκεύασμα...Έκοψα μικρά κομμάτια φάρδους 1-2εκατοστών,ανάλογα με το μέρος που σκόπευα να τα τοποθετήσω...Τα πίσω μέρη του άνω επιπέδου του κατασκευάσματος είναι ακολούθως:πάνω πίσω μέρη 2εκ. πλάτος,μεσσαία κομμάτια 1cm πλάτος και τα κάτω κομμάτια είναι 1,5εκ. πλατιά...Τα πίσω μέρη του κάτω απιπέδου είναι 2εκ., 1,8εκ., 1εκ. and 1,5εκ. φαρδιά,με σειρά από πάνω προς τα κάνω...
Το κατασκεύασμα το κόλλησα σε δύο δόσεις,πρώτα κολλησα το κάτω επίπεδο χωρίς το πάνω του μέρος για να έχω ακόμα πρόσβαση στο εσωτερικό των σπηλιών ωστε να διορθώσω κάποια παράλληψη/ατέλεια(δεν είχα λειάνει την βάση του κατασκευάσματος καλα και ήθελα να είμαι σε θέση να το κάνω...) ή να καθάριζα τις πέτρες από τυχόν λέρωμά τους με σιλικόνη κατα το κόλλημα...Μετά από μια μέρα,τέλειωσα με όλες τις λεπτομέρειες του κάτω επιπέδου και προχώρησα στο κόλλημα του πάνω,αυτή την φορά κολλώντας και τα πάνω μέρη επίσης αφού βεβαιώθηκα οτι όλα ήταν έτοιμα και εντάξη στο εσωτερικό...
Έπειτα από αυτό,συνέχισα κια τελείωσα το ντύσιμο των spraybars με το μείγμα τύρφης/coco bedding...Έγιναν πολύ πιο όμορφα με αυτό και τώρα που είναι στο ενυδρείο με moss να αναπτύσσεται πάνω τους,είναι πανέμορφα!!!Σκοπεύω να μεγαλώσω και ημιυδρόβια φυτά πάνω τους μολις τα block τύρφης που έβαλα μαλακώσουν λιγάκι και βρώ και τα φυτά που θέλω...
Η επόμενη δουλεια ήταν να εγκαταστήσω τις Tunze Turbelle electronic 7400/2 powerheads στις προκαθορισμένες θέσεις τους...Τις αποσύνδεσα από τους drivers τους ωστε να μπορώ να περάσω τα καλώδιά τους από τις τρύπες των κοντρών του ενυδρείου...(δεν τα πέρασα όμως τότε καθώς ήθελα να περάσω τα καλώδια μέσα από προφίλτρα υδραντλειών πάνω στα οποία θα αναπτύξω so moss για να τα καλύψω...).Τις υδραντλείες τις σύνδεσα στο δίντυο από pvc ,που είναι κολλημένο στον πάτω,με τη βοήθεια εύκαμπτου σωλήνα 25/34mm.Τα κομμάτια σωλήνα αυτά θα καλυφθούν επίσης με προφίλτρα υδραντλειών οπου θα αναπτύξω moss ωστε να δείξουν πιο φυσικά...
Οι εισαγωγές του δικτύου από pvc αποτελούνται από 1)ένα τμήμα από άκαμπτο σωλήνα 20mm pvc,2)25/28mm Tunze bushing,3)ένα τμήμα από άκαμπτο σωλήνα 3/4inch pvc,4)25/28mm Tunze bushing και τον strainer που πάει με τις 7400/2...Προς το παρόν μου λείπουν κάποια από τα bushings που χρειάζομαι και γιαυτό στην αρχή οι εισαγωγές θα λειτουργήσουν χωρίς το πρώτο bushing...Δεν είναι απολύτως απαραίτητο αλλά προσφέρει επιπλέον σταθερότητα και μου επιτρέπει να αλλάζω λίγο την κλίση των εισαγωγών...
Μόλις τέλειωσα αυτά,ήρθε επιτέλους η ώρα να βάλω τα λεία κομμάτια βασάλτη...Έπειτα από αρκετή ώρα να δοκιμάζω διαφορετικούς συνδυασμούς του βασάλτη,βρήκα επιτέλους έναν που μου άρεσε...Χρησιμοποίσησα τα περισσότερα από τα κομμάτια και πιθανότατα περισσότερα από 60kg βασάλτη...Βρήκα τον συνδυασμό που μου άρεσε σταδιακά.Πρώτα βρήκα ένα κομμάτι του συνδυασμού και το κόλλησα στη θέση του...Τότε ένοιωθα πως κάτι έλλειπε...Οπότε την επόμενη μέρα,εδώ είμαι πάλι,να προεθέτω και άλλες πέτρες Πρόσθεσα 3 επιπλέον πέτρες και ασφάλισα άλλη μία που είχα ξεχάσει την προηγούμενη μέρα...Αυτή η τελευταία μέρα,ήταν μια Κυριακή,και ήταν η τελευταία μέρα που χρησιμοποίησα σιλικόνη στο ενυδρείο!!!!!!!

Μερικές φωτό από το κατασκεύασμα από slate δοκιμαστικά τοποθετημμένο,χωρίς τα πίσω μέρη και χωρίς τα πάνω μέρη να είναι κομμένα στις σωστές διαστάσεις...






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 06-05-08 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02091 seconds with 11 queries