Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-03-11, 11:32
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Υπερβολικη και δυσκολη πρασινη αλγη...

Καλημερα σας, εχω ενα 240λιτρο με 2 convict , 2 convict λευκα, 2 convict εμπριμε ασπρομαυρα(δεν ξερω τι ειδους ειναι) 2 firemouth, 1 paratylapia κ ενα πλακωστομο κ εναν Gyrinocheilus aymonieri γλυφτη (προσπαθεια για αμερικη δλδ)... μεσα στο ενυδρειο εχω και 2 ανουμπιες, μια κοντη (Anubias barteri var. nana ) και μια με ψιλους κορμους. 2 φιλτρα, ενα εξωτερικο sunsun 1000λ/ωρα και ενα εσωτερικο τετρατεκ 600 λ/ωρα που λειτουργει περισσοτερο σαν κυκλοφοριτης...
Το προβλημα μου ειναι οτι μου εμφανιζεται πολυ πρασινη αλγη και στα τζαμια του ενυδρειου αλλα και πανω στα φυτα... οι πετρες ειδικα εχουν γινει απο μπεζ, πρασινο σκουρο και μαυρο.. για τις πετρες δε με πειραζει βεβαια γιατι ειναι ωραιο... αλλα το τζαμι γεμιζει καθε εβδομαδα πολλες πρασινες κυλιδες που δε φευγουν με τπτ... χρειαζονται 1 ωρα τριψημο και.....
Ο φωτισμος γινεται απο μια aquaglo t8 40w και απο μια sunglo-sun t8 40w απο τις 3 που σχολαω απ τη δουλεια μεχρι τις 12-1 που πεφτω για υπνο... στο πετ σοπ μου ειπαν θελει γυρω στις 10 ωρες για τη σωστη φωτοσυνθεση... τι φταιει λοιπον??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries