Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-02-04, 02:32
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αλέξανδρε και Μιχάλη σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το ενυδρείο μου είναι 50 lt απ' ότι σας είπα, έχει 50W θερμοστάτη, βιολογικό φίλτρο με όλα τα πετραδάκια του και εσωτερικό φίλτρο - σφουγγάρι μικρό. Το NO2 test το έκανα 3 φορές συνολικά και ήταν με άριστα το 10 στο 9 ας πούμε. Πορτοκαλί - κίτρινο χρώμα. Βάζω το tetra test. Το αλάτι το μετράω κάθε 3 μέρες και είναι σταθερό στο 1018,5 - 1019. Η θερμοκρασία μου είναι 27 βαθμοί (τον θερμοστάτη τον έχω στην ένδειξη 24) και αν ανάψω τη λάμπα (15W) ανεβαίνει 1 - 1,5 βαθμό. Σε 5 ώρες που καίει η λάμπα την ημέρα έχω εξάτμιση μικρή και μου ανεβαίνει το αλάτι μέχρι και 1 μονάδα στο 2ήμερο!! Όταν δεν καίω καθόλου τη λάμπα όλα είναι περίφημα, ρολόϊ.
Έχω τώρα 2 ψάρια μέσα. Το piccaso και πήρα εχθές έναν πανέμορφο μάγκα, νοσοκόμο τον λένε. Με ένα αγκάθι στην ουρά και ενιαίο ολοκίτρινο ραχιαίο πτερύγιο, μπλέ στο σύνολο. Σίγουρα θα το ξέρετε. Εμπορικό ψαράκι. Πανέμορφο, αλλά μπουχέσικο. Πολύ φοβάται ρε παιδί. Ο piccaso τον έχει ξεφτυλίσει με την μαγκιά του!
Λέω να βάλω κι ένα μικρό skimmer για να μου καθαρίζει τα πάντα. Εσείς τι λέτε? Από τροφές, shit, κλπ.
Πάντως παιδιά μου άρεσε υπερβολικά το θαλασσινό. Αν και μικρό καλή αρχή έγινε. Άλλωστε είμαι και λίγο άρρωστος με το ψαροντούφεκο...
Χαιρετισμούς από την όμορφη Θεσσαλονίκη σε όλους...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries