Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-06-05, 18:11
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Επειδή κάθε φορά που βάζω χέρι στο ενυδρείο (χωρίς να κλείνω τίποτα) σκέφτομαι τι θα γινόταν αν κάποια συσκευή είχε διαρροή θα γράψω και εγώ την άποψη μου για όποιον ενδιαφέρεται. Τα επαγωγικά ρεύματα που λέτε δεν τα θεωρώ επικίνδυνα για τον άνθρωπο και νομίζω ότι τα έχετε καλύψει πιο πάνω.

Καταρχάς να πω ότι πάνε σχεδόν 20 χρόνια που έχω διδακτεί ηλεκτρολογία και επειδή δεν το εξάσκησα ως επάγγελμα (δεν θυμάμε πέραν των βασικών) δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.

Λοιπόν όσο αφορά τα "μονοπάτια" ή "εύκολους δρόμους" που ακολουθεί το ηλεκτρικό ρεύμα αυτά λέει η ηλεκτρολογία, ότι δηλαδή το ρεύμα ακολουθεί πάντα τον δρόμο με την χαμηλώτερη αντίσταση. Αυτό ισχυεί στην περίπτωση μας αν υπάρχουν 2 σημεία στο νερό με διαφορά δυναμικού.

Αν δεν υπάρχουν 2 σημεία με δ.δ. αλλά ένα που να έχει δ.δ. με την γείωση (αλλά δεν υπάρχει γείωση στο ενυδρείο) τότε όλο το νερό θεωρείται να είναι υπό τάση (αν κάνω λάθος οι ηλεκτρολόγοι διορθώστε). Τότε λοιπόν βάζοντας χέρι μέσα κλείνουμε κύκλωμα με την γη και γινόμαστε εμείς το μονοπάτι (με τις γνωστές συνέπειες).

Με αυτό το σκεπτικό νομίζω ότι η γείωση που προτείνει ο netblues αν μη τι άλλο θα σώσει την ζωή μας αφού θα κλέισει το κύκλωμα μόλις υπάρξει η διαρροή και θα πέσει το ρελέ (hopefully που λένε και οι Άγγλοι).

Τώρα αν λιώνει η ράβδος ή θα πάθουν ηλεκτροπληξία τα ψάρια νομίζω ότι αυτά έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Σίγουρα αγαπώ τα ψάρια μου και δεν θέλω τα κάνω ψαρόσουπα αλλά προτιμώ να δω την κόρη μου να μεγαλώνει (για άλλους λόγους απευθυνθείτε στον Αποστόλη).

Όσον αφορά τον Αποστόλη.... Γιατί δεν κάνεις ένα συνδυασμό. Θα μπορούσες να "πας" στα 98 σου μέσα στην Diablo με 320 χιλ. και την 2μετρη ρωσσίδα στην θέση του συνοδηγού
__________________
120 Lt, Κοινωνικό Φυτεμένο, Εσωτερικό Φίλτρο 550 lt/hour
Παροχή CO2 μέσω ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας (κλείνει το βράδυ) και διαχυτήρα

Ψάρια: 3 Kribensis, 6 Corydoras Sterbai, 1 Ancistrus, 10 Cardinal Tetra, 5 Melanotaenia praecox, 2 SAE, 2 Apple Snails
Φυτά: Didiplis Diandra, Ludwigia Perenis, Altenathera Reineckii, Hygrophilla Diformis, Hygrophilla Pollysperma, Cardamyne Lyrata, Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Wendii Brown, Bolbitis Asiatika, Anubia
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries