Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-06-05, 01:50
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Είμαι τεταρτοετής φοιτητής ηλεκτρολόγος και ξέρω 5-10 πράματα
Γειά σου συνάδελφε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Φίλε Κώστα, γνωρίζεις ότι έτσι και φθαρεί η μόνωση της αντίστασης του θερμοσίφωνα σου (μου διαφεύγει τώρα πως λέγεται το υλικό-έχω την αίσθηση χρωμονικελίνη) που είναι πολύ μεγαλύτερης απόστασης οι σωληνώσεις και οι αντιστάσεις που επικαλείσαι πάλι θα τσιγαριστείς? Το ξέρεις?
Εχω γειωμένο θερμοσίφωνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Το φίλτρο μετά που λες για τις μονώσεις και τις μηνύσεις,...
Δεν έγραψα ποτέ τίποτα για "μηνύσεις"... τέλος πάντων...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
...έχεις ανοίξει ποτέ αντλία φίλτρου? Όχι μόνο είναι ερμητικά κλεισμένη αλλά περιβάλλεται η όλη η κατασκευή και φυσικά το πηνίο σε πολυεστέρα και πίστεψε με είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να περάσει μόριο νερού μέσα. Εξάλλου, ειδικά στα εξωτερικά φίλτρα, το πηνίο δεν έρχεται σε καμία απολύτως επαφή με το νερό. Τουλάχιστον στα 2 eheim που έχω.
Ναι, έχω ανοίξει και συμφωνώ στα όσα λες (και ειδικά για τα εξωτερικά φίλτρα). Συμπτωματικά, και γω δύο εξωτερικά eheim έχω. Πως όμως μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι άλλα φίλτρα άλλων εταιρειών είναι "κλώνοι" των eheim?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Επαγωγικά ρεύματα ρε παιδιά που δημιουργούνται? Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε στο ότι επαγωγικό ρεύμα επάγεται σε περίπτωση πηνίου και μόνο. Μέσα στο νερό που βρέθηκε το πηνίο????????????????????
Εχεις δίκιο σ' αυτό. Αλλοι λένε οτι το "πηνίο" το "δημιουργούν" τα ιόντα, αλλοι λένε οτι δεν πρόκειται για επαγωγική αλλά για χωρητική σύζευξη... Αυτό που "μας καίει" δεν είναι το πως δημιουργούνται αυτές οι τάσεις, αλλά το οτι υπάρχουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Ο φίλος Κώστας λέει ότι οι αντιστάσεις είναι μεγάλες και μικρές αγωγιμότητες κλπ. Φίλε Κώστα ο νόμος του Ohm λέει Ι=V/R και όπως πολύ εύκολα παρατηρεί κανείς η τάση που θα μας "χτυπήσει" είναι ανεξάρτητη της αντίστασης.
Δεν μας "χτυπάει" η τάση, αλλά το ρεύμα. Το πείραμα των "σηκωμένων μαλλιών" το έχεις κάνει? (Για τους μη γνωρίζοντες, είναι ένα "αστείο πείραμα" οπου ο άνθρωπος ακουμπάει μια πηγή τάσης εκατοντάδων βολτ, δεν παθαίνει τίποτα, παρά μόνο "του σηκώνεται η τρίχα". - έχει χρησιμοποιηθεί σαν εφφέ σε αρκετές ταινίες). Η τάση είναι πολύ υψηλή, αλλά η "πηγή" αυτής της τάσης είναι ανίκανη να τροφοδοτήσει το σώμα μας με ικανό ρεύμα ωστε να μας προκαλέσει πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Αυτό που διαφοροποιείται σε κάθε περίπτωση είναι το ρεύμα. Και για να μην ακουστεί πάλι καμιά ακρότητα, ικανή ένταση για να σκοτώσει τον άνθρωπο είναι της τάξη των 20mA.
Ναι. Αλλά οι "σκόρπιες τάσεις" που μετράμε στο ενυδρείο, ως πηγή ενέργειας, αμφιβάλλω αν είναι ικανές να "τροφοδοτήσουν" το σώμα μας με 20 μικροAμπερ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Το ρεύμα επίσης φίλε Κώστα δεν έχει μονοπάτια ούτε χαράσσει πορείες. Ο νόμος που καθορίζει το ρεύμα και όλα τα φυσικά μεγέθη εν γένη είναι ο εξής: ψάχνει πάντα τον πιο εύκολο δρόμο, στη συγκεκριμένη περίπτωση με τη μικρότερη αντίσταση.
Δυσκολεύομαι να καταλάβω που διαφωνείς. "ψάχνει πάντα τον πιο εύκολο δρόμο" λες εσύ, "μονοπάτι" το ονομάζω εγώ. Αν εκεί είναι το πρόβλημα, εντάξει, όχι "μονοπάτι" αλλά "εύκολος δρόμος".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Κι επειδή έχουμε γίνει επιστήμονες όλοι επί παντός επιστητού νομίζω ότι καλό είναι να μη γράφουμε ό,τι θέλουμε χωρίς να είμαστε πραγματικοί γνώστες
Εδώ τώρα... τι να απαντήσω? Ας πούμε οτι συμφωνώ.
Θα έγραφα τότε "δε πα να μάθεις φυσική ρε netblues?" O netblues θα έγραφε "εσύ να πας να μάθεις φυσική ρε", θα ανταπαντούσα "άσε μας ρε άσχετε", ο netblues θα έγραφε "εσύ είσαι ο άσχετος" και ούτω καθ' εξής... αποτέλεσμα? χαμένος χρόνος και μηδενική χρησιμότητα posts. "Λόγος, αντίλογος και αντιπαράθεση επιχειρημάτων". Κάπως έτσι δεν ορίζεται ο διάλογος? Εκτός κι αν δεν κάνουμε διάλογο εδώ...

Συγνώμη αν "φαίνομαι" επιθετικός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries