Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 05-06-17, 11:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν θα θελα να μοιραστώ ένα προβληματισμό που έχω το τελευταίο καιρό. Στα χρυσόψαρα όπως επίσης και στο μονομάχο δε μετράω νιτρικά. Να θυμήσω τρέχει από το Φεβρουάριο και μέχρι τώρα είμαι πάρα πολύ σχολαστικός με της αλλαγές νερού και τη συντήρηση του φίλτρου. Αν για κάποιο λόγο δε μπορώ να κάνω την αλλαγή Κυριακή όπως κάνω πάντα τη κάνω Σάββατο και όχι Δευτέρα και ου το καθεξίς. Έχω κερατοφυλλο και Ceratopteris Thalictroides το οποίο μεγαλώνει τόσο πολύ ώστε το κλαδεύω κάθε βδομάδα με 10 μέρες φανταστείτε. Ταΐζω 3-4 φορές την ημέρα αρκετή ποσότητα φαγητού. Να τραβάνε τα φυτά τόσο μεγάλη ποσότητα νιτρικών? Επίσης να αναφέρω ότι τα ψάρια είναι νεαρά ακόμα δηλαδή μηνών. Αυτά, δεν έχω θέματα στο ενυδρείο κτλ απλά ένας προβληματισμός.
Να επισημανω μονο οτι αν τα φυτα ενος ενυδρειου "τρωνε" ολα τα νιτρικα, αυτο δεν σημαινει και οτι δεν θα κανουμε τις αλλαγες νερου που αναλογουν στην ιχθυοφορτωση μας.
Αν καποιος εχει φυτεμενο ενυδρειο και δεν μετραει νιτρικα (τα οποια νιτρικα ειναι απαραιτητα για τα φυτα ως λιπασμα), κανει κανονικα τις αλλαγες νερου χωρις να περιμενει να ανεβουν τα νιτρικα και προσθετει νιτρικα σαν λιπασμα απο σκευασματα κλπ.
Τους λογους τους εχουμε γραψει πολλακις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries