Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #157  
Παλιά 28-05-09, 21:08
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε δοκιμή στο ενυδρείο αλλά δεν δυστυχώς δεν πήγε καλά
Η απόδοση ήταν μέτρια με μείωση θερμοκρασίας 1,5 βαθμό χωρίς φωτιστικά με 1 σύστημα (υπολόγιζα να βάλω 2) αλλά το χειρότερο είναι ότι η ζέστη που παράγεται κάνει την παραμονή στο σαλόνι αφόρητη. Το σύστημα φτιάχτηκε με peltier 62mm στα 10V 14A , με ψύκτη scythe mugen2, hot και cold plates από χαλκό 5mm, επινικελωμένη ράβδο χαλκού 4cm X 4cm η οποία εμβαπτίστηκε στο νερό και το ενυδρείο είναι RIO240.

Τελικά θα χρησιμοποιήσω την κλασική λύση με τα ανεμιστηράκια και όταν λείπω θα αφήσω το κλιματιστικό στους 25 βαθμούς.
Θέλω να πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι η κυκλοφορία του νερού γύρω από την ράβδο. Πριν 5 μέρες, είδα το θερμόμετρο στους 28+. Tα μόνα υλικά που βρήκα στο σπίτι ήταν ένα παλιό μεγάλο ανεμιστηράκι απο cpu και ένα τροφοδοτικό 6V. Έβγαλα το καπάκι από το hang-on φίλτρο που έχω, και ψιλοστήριξα το ανεμιστηράκι να χτυπάει ακριβώς πάνω από τα υλικά του φίλτρου. Σκεφτόμουν ότι αποκλείεται να κάνω δουλειά με αυτά, αλλά μετά από λίγες ώρες και μέχρι σήμερα η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι κολλημένη στους 26, υποθέτω και με την βοήθεια του θερμαντήρα.

(Σύντομα έρχονται και τα δικά μου peltier για να παίξω και εγώ )
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries