Θέμα: Help.....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-10, 21:48
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή Help.....

Αυτό που βλέπω τις τελευταίες ώρες στο ενυδρείο-γενίστρα δεν το περίμενα.Το ''ζευγος'' μετά από 15 μέρες αποφάσισε να γεννήσει.Βέβαια πρίν την γέννα μερικές ώρες πρίν έπεσε ''λίγο ξύλο'' μεταξύ τους,αλλά μετά όλα καλά.Γέννησαν πάνω στόν κώνο και άρχισαν να αερίζουν τα αυγά τους. Ξαφνικά το αρσενικό άρχισε να ''τσιμπάει'' την θυλικιά και να μην την αφήνει να πλησιάσει τα αυγά.Αυτή αντεδρασε,αλλάχωρίς επιτυχία,αφού ο άλλος είναι μεγαλύτερος. Μιλάμε για πολύ ξύλο ανάμεσα σε ένα ξευγάρι που για ενάμυσι χρόνο ήταν αχώριστο μέσα στο ενυδρείο.Το θέμα είναι ότι η θυλικιά έχει ένα μεγάλο χτύπημα πάνω από το στόμα και έχει ζαρώσει σε μία γωνία.Και βέβαια ο αρσενικός κάθε 5-10 λεπτά την επισκέπτεται για μερικές ''σφαλιάρες''.Και το σημαντικότερο είναι όταν γεννήσανε τα αυγά δεν ήμουν παρών για να δω αν πράγματι είναι αρσενικό με θυλικό ή δύο θυλικά.Το μικρότερο που έχει φάει και το ξύλο το έχω δει να γεννάει αυγα. Το μεγαλύτερο δεν το έχω δει να γεννάει,αλλά να κάνει τις κινήσεις του αρσενικού.Να περιμένω???...κάποια αυγά άσπρισαν,24 ωρες μετά την γέννα.Να βγάλω την θυλικιά,που έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να πλησιάσει???Φοβάμαι μην την σακατέψει τελείως. Θα ήθελα βοήθεια στο τι να κάνω...ευχαριστώ.Σε πέντε λεπτα ανεβάζω φώτο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01337 seconds with 11 queries