Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 16-01-23, 11:03
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaher Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εγώ ο χαζός ρωτάω... από το βανακι της εξαγωγής αν το κλείσεις λίγο δεν περιορίζεις τη ροή; Από θόρυβο πως πάει; Επίσης μ'αρέσει και το Sicce Eko 100 που εχει 2 λίτρα ωφέλιμα εσωτερικά και με παίρνει και στο ύψος για το ράφι που θέλω να το βάλω.
Και κάτι ακόμα. Πιστεύεις πως το παραπάνω έπιπλο αντέχει το συνολικό βάρος του ενυδρείου. Το έχω δοκιμάσει ανεβαίνοντας πάνω του. 115 κιλα είμαι. Γυμνασμένος!!!
Και αγύμναστος να είσαι, τα κιλά 115 πάλι δεν είναι;

Κοίτα, δεν είναι το ίδιο πράγμα το βάρος το δικό σου ή ένα βάρος που μπορούμε να βάλουμε προσωρινά για να "δοκιμάσουμε" την αντοχή ενός επίπλου με το στατικό βάρος που θα μπεί και θα ασκεί μόνιμα πίεση πάνω στο ράφι. Το συγκεκριμένο έπιπλο δεν νομίζω όμως να έχει πρόβλημα γιατί η στήριξη του δεν είναι μόνο στα άκρα. Έχει και ενδιάμεσα κάθετα ξύλα άρα το βάρος του ενυδρείου θα μοιραστεί καλύτερα. Αυτό που να προσέξεις, είναι επειδή το έπιπλο δεν είναι σχεδιασμένο για αυτή την δουλειά, να είναι σταθερό. Βάζοντας δηλαδή το βάρος του ενυδρείου στο πάνω μέρος, να μην κινδυνεύει να ένα γερό κούνημα, ένα σεισμό κλπ να σου τουμπάρει...


Αν κλείσεις λίγο το βανάκι ενός φίλτρου ναι, περιορίζεις την ροή. Απο θόρυβο γενικά τα ΕΗΕΙΜ είναι απο τα πλεόν αθόρυβα, αν όχι τα πιο αθόρυβα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries