Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 20-10-14, 11:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αρχίζει να χειμωνιάζει και οι θερμοκρασίες να πέφτουν. Καιρός να ρίξουμε λίγο αλάτι στην λίμνη.

Το αλάτι εκτός του ότι είναι πολύ χρήσιμο για το στρες, τις αρρώστιες και την τοποθέτηση καινούργιων ΚΟΙ στην λίμνη, μπορεί να διαλύσει τα βλαβερά παράσιτα και τα βακτήρια. Παρόλο αυτά δεν πρέπει να αφήνουμε το αλάτι για μεγάλο διάστημα στην λίμνη. Εκτός από τα παράσιτα, το αλάτι, καταστρέφει και τα φυτά.

Από ότι μου είπαν (και από ότι διάβασα) καλό είναι πριν ξεκινήσει ο χειμώνας να ρίξουμε 6% (μη ιωδιούχο / τυροκομικό) αλάτι στην λίμνη. Αφαίρεσα όλα τα φυτά / γλάστρες από την λίμνη. Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα το δοκιμάσω, τοποθέτησα μόνο 3%. Δηλαδή 9 κιλά αλάτι για 3 κυβικά λίμνη.



Τα 9 κιλά τοποθετήθηκαν σε διάστημα 4 ημερών (φοβόμουν και ήθελα να παρατηρήσω τις αντιδράσεις των ψαριών). Το τοποθετούσαν λίγο λίγο για να μην μαζευτεί σαν βουναλάκια μέσα στην λίμνη και να διαλυθεί όσο ποιο καλά γίνεται. Σε ~10 μέρες θα αφαιρεθεί το 40% του νερού και πλέον η λίμνη μου και τα ψαράκια μου θα είναι έτοιμα να υποδεχθούν τον χειμώνα.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries