Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-03-18, 20:13
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Εχθές σύνδεσα τον εξοπλισμό co2.

Βέβαια είχα απρόοπτα, λόγο απειρίας.

1)Σύνδεσα το μανόμετρο με την μπουκάλα.
2)Τη μικρομετρική με το μανόμετρο.
3)Το bubble counter με τη μικρομετρική και το σωληνάκι που πάει στο reactor( ενδιάμεσα έβαλα ανεπίστροφη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται)
4)Το reactor από την μία με την σωλήνα εξόδου του φίλτρου, από την άλλη με το σωλήνα που πάει στο spray bar και το σωληνάκι από το bubble counter (όπως είπα και παραπάνω).

Άνοιξα τέρμα την μικρομετρική, με σκοπό όταν γυρίσω τη βάνα της μπουκάλας να μην πιεστεί πολύ το μανόμετρο (οδηγία από εκεί που το πήρα). Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει σχεδόν όλο το νερό από τον bubble counter και να πέσει απότομα co2 στο ενυδρείο. Όλο αυτό ήταν στιγμιαίο ούτε 1 sec δεν ήταν η διάρκεια αλλά προφανώς και ήταν αρκετό. Τα ψαράκια δεν τα είδα να αναπνέουν γρήγορα, έκανα μία γρήγορη μέτρηση σε ph και είχε πέσει αρκετά (ίσως ήταν πλασματικό).

Έκανα άμεση αλλαγή νερού( αντί ανατάραξη επιφάνειας) , βρήκα ευκαιρία και αφαίρεσα τη rotala indica καθώς περίπου μιά εβδομάδα άντεξε χωρίς καλές συνθήκες, μόνο κάτι κορυφές κράτησα και κάνα δύο βλαστάρια, ελπίζω να κρατήσουν και να τα μεταφυτέψω! Επίσης από την moss έμεινε περίπου η μισή.

Στην συνέχεια με τη σύνδεση του co2 έγινε δεύτερη προσπάθεια, όπου
έβγαλα τον bubble counter και χωρίς να έχω κάποια επαφή με το ενυδρείο,
άνοιξα την μικρομετρική,
μετά τη βαλβίδα της μπουκάλας.
Έκλεισα από την μικρομετρική και σύνδεσα τον bubble counter. Όλα οκ.

Τώρα ξεκίνησα τα πειράματα με τις ρυθμίσεις.

Ρύθμισα περίπου 1 φυσαλίδα ανά 2 sec και σύμφωνα με το drop checker δεν είναι αρκετό, ανέβασα σε 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο και περιμένω να περάσει η ώρα να δω τι θα μου δείξει.

Επίσης κοιτάω τα ψάρια για περίεργες συμπεριφορές αν και νομίζω πως θα πάθανε σοκ με αυτό που έγινε.

Ευχαριστώ!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_183736_800x513.jpg
Εμφανίσεις:  461
Μέγεθος:  249,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193041_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  210,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193708_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  213,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180301_193735_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  246,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02020 seconds with 12 queries