Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 28-02-18, 10:34
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Το φίλτρο που έχω είναι το Eheim 350

Η διατομή είναι 12/16.

Αν κατάλαβα λόγο διαφορετικής διαμέτρου χρειάζεσαι τις συστολές, οπότε λόγο αυτού έχεις επιπρόσθετη μείωση πέρα από αυτή που θα έχω και εγώ εξαιτίας τρόπου λειτουργίας του reactor.

Επίσης η μειωμένη ροή σε ένα φίλτρο, δεν του προκαλεί κάποιο πρόβλημα ? Με τι λογική ότι αφού βρίσκει μεγαλύτερη αντίσταση ζορίζεται περισσότερο η κεφαλή?
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν με τα βανάκια που έχει το φίλτρο σε περίπτωση που μείωσω την ροή θα προκαλούσε πρόβλημα, επειδή σε κάποιες περιπτώσεις( καθαρισμός φίλτρου, σωληνών) αυξάνετε πολύ η ροή και θα με βόλευε να την κατεβάζω. Βέβαια τώρα με το reactor ίσως να μην χρειάζεται.

Έβαλα και την 2 λάμπα χτες, σήμερα θα μπει και το co2!

Είναι αισθητά πιο δυνατός ο φωτισμός! Ευτυχώς έχω βάλει και pistia stratiotes για να έχουν κάποια σκιά τα ψαράκια αν την θέλουν.

Τα φώτα τα έχω βάλει 8 ώρες με 2x24w ενώ είχα 7 με 1x15w , από ότι έχω διαβάσει καλό είναι να αυξάνουμε λίγο λίγο, αυτό έχει να κάνει με την προσαρμογή των φυτών? Δλδ ότι δεν έχουν συνηθίσει τέτοια ένταση φωτισμού οπότε δεν θα τον εκμεταλλευθούν ακόμα και να υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα (co2 , λίπασμα), με αποτέλεσμα να μην καταναλώνουν τα συστατικά?

Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01416 seconds with 11 queries