Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-02-18, 16:05
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Νέο μικρό κοινωνικό και φυτεμένο

Καλησπέρα,
πρόκειται για την πρώτη προσέγγιση με το Hobby,
το ενυδρείο προέκυψε λόγω δώρου τις γυάλας από φίλο πριν από δύο μήνες περίπου, αλλά και των ψαριών από άλλο άτομο που δυστυχώς ταλαιπωρήθηκαν κάποιες μέρες λόγο μη στρωμένου φίλτρου, όμως περισσότερο ήταν το στρες παρά η ένταση της έκθεσης σε αμμωνία, καθώς έκανα 2-3 φορές την μέρα αλλαγή τ έως και 50% με νερό στις ίδιες παραμέτρους και η μέτρηση για την αμμωνία συνήθως το μέγιστο ήταν στο 0,25 (Api υγρά τεστ), επίσης το τάισμα ήταν ελάχιστο, βέβαια μετά από αγγελία στο forum ανταποκρίθηκε άμεσα συνχομπίστας, όπου τον ευχαριστώ πολύ, καθώς μας έβγαλε από την ταλαιπωρία.

Μερικά χαρακτηριστικά από το σύστημα είναι τα παρακάτω.

Διαστάσεις: 60x30x30
Λίτρα: 54
Φίλτρο: εξωτερικό 450l/h
Θερμοστάτης: 100w
Θερμοκρασία: 26c
Φωτισμός : 15w 8500k(~550lm), είναι να τοποθετήσω και μία 24w 4000k (1300lm)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Υπόστρωμα: απλό 1mm-3mm
Χρόνος λειτουργίας : 1 μήνας
PH: 7.8
NH3: 0
NO2:0
NO3:5
GH: -
KH:-
Φυτά: Ceratopteris Thalictroides (δεν μου πήγε καλά) , Limnophila Sessiliflora, anubia nana
Επίσης θα μπούνε κάποια ακόμα, Hygrophila corymbosa, Rotala bonsai, Eleocharis acicularis, Pistia, Triangle moss, Bacopa caroliniana.
Λίπασμα : seachem excel ( είχα ρίξει λίγο 1 φορά) και seachem tabs
Ψάρια: Μονομάχος, 3 Indian glass και 2 σαλιγκάρια ramshorn
Διακοσμητικά: Ξύλο redmoore , πέτρα, χαλίκι

Ουσιαστικά ο λόγος του πόστ πέρα από την παρουσίαση, έχει να κάνει σχετικά με την φυτομάζα που θα βάλω και επειδή ο φωτισμός αυτή τη στιγμή είναι χαμηλός και με την τοποθέτηση τη καινούργιας λάμπας θα φτάσω σε επίπεδα μέτριου έως και υψηλού φωτισμού, θεωρώ βέβαιο ότι θα έχω έξαρση άλγης αν δεν ισορροπήσω την κατάσταση.

Για αρχή τη μεγάλη λάμπα θα την ανάβω για κάποιο χρονικό διάστημα και όχι για όλη την φωτοπερίοδο, παράλληλα θα πρέπει να βρω το πρόγραμμα λίπανσης που να συμβαδίζει με τις απαιτήσεις που θα έχουν τα φυτά λόγο φωτισμού αλλά και αναγκών σαν είδος.
Από εκεί και πέρα εφόσον το excel είναι κάτι διαφορετικό από το CO2 , θα με καλύψει ή το ποιο πιθανό είναι να χρειαστώ και το CO2 ?

Τα φυτά λόγω του ότι ίσως είναι πολλά θα προσπαθήσω να τα κρατήσω σε συγκεκριμένο όγκο στο χώρο, συνεπώς θέλω κάποια ανάπτυξη στην αρχή μέχρι να πιάσουν καλά και μετά δεν με ενδιαφέρει να έχουν την μέγιστη ανάπτυξη αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα σαπίζουν λόγο έλλειψης.

Φυσικά δεν λέω για μου δώσετε την απόλυτη πρόταση για το τι θα συμβεί, μιας και κάθε σύστημα διαφέρει από το άλλο, όπως και ο χειρισμός από τον κάθε aquarista. Απλά θα ήθελα εμπειρικά μία γνώμη το πώς θα μπορούσε να εξελιχθεί η κατάσταση σε γενικές γραμμές, με σκοπό να έχω μία εικόνα για να ξέρω πόσο άμεσα θα πρέπει να κινηθώ σε περίπτωση που χρειαστεί CO2 ή τελικά μόνο απλά με Diy αν είναι οκ λόγο λίτρων ακόμα και με την μη σταθερότητα που έχει ή ίσως ακόμα και με τα β€œmini- εναλλακτικά” CO2 για περιστασιακή χρήση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που έχετε δώσει κιόλας σε άλλα ποστ αφού έχω διαβάσει διάφορα αυτούς τους 2 μήνες και καλώς σας βρήκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-02-18 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 11 queries