Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 14-10-09, 12:11
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Κι εγώ οικοδόμικη έβαλα αφού είδα οτι δεν είναι λίγοι αυτοί που το συνιστούν, διαβάζοντας παααααρα πολλά topics. Όπως επίσης και για το κόλλημα του φελιζόλ, απλά ακολούθησα την άποψη των πολλών. Όμως για να μην ξεχνιόμαστε:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασαν 2 ακόμη μέρες και όσο πλησιάζει η μέρα που θα βάλω τα πρώτα ψαράκια (Πέμπτη βράδυ κατά πάσα πιθανότητα), έχω μερικές ακόμη απορίες...

1. Στο ενυδρείο έχει μπει νερό και στο φίλτρο άνθρακας για να το καθαρίσει. Σκέφτομαι αύριο να κάνω μια αλλαγή νερού (~50%) και να αντικαταστήσω τον άνθρακα, σωστό;

2. Η "γλίτσα" δεν έφυγε ακόμη αν και έβαλα έναν ακόμη κυκλοφορητή (Προσωρινά) . Θα βοηθήσει η αλλαγή νερού;

3. Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω μετρήσεις πριν μπολιάσω φαντάζομαι... Μονάχα μια βοήθεια σχετικά με τη σειρά που θα κάνω τις κινήσεις. Το βιολογικό υλικό το έχω σε νερό τρέχοντος ενυδρειου, στρωμένο φυσικά. Θεωρείται δεδομένο οτι έχει κρατήσει τη βιολογία; Έπειτα, όταν θα έχω τα ψαράκια, θα κάνω μια ακόμη αλλαγή νερού (~70%), θα ρίξω αντιχλώριο, θα βάλω το βιολογικό υλικό στην θέση του μέσα στο φίλτρο και τέλος θα βάλω τα ψαράκια, τα λέω με τη σωστή σειρά; παραλείπω κάτι;

4. Τέλος, θα πάρω μια απο αυτές τις μέρες ένα 2217 (απο την αγγελία του φίλου MiziGr) με σκοπό να αντικαταστήσω το εσωτερικό που μου "κλέβει" πολύτιμο χώρο. Ξέρω οτι σίγουρα είναι καλύτερα να κρατήσω και τα δύο, όμως μιας και το σκεπτικό είναι η εξοικονόμηση χώρου, δεν μπορεί να με καλύψει το 2217 μόνο του; Αυτό με δεδομένο οτι επι της παρούσης δεν μπορώ να πάρω και 2ο εξωτερικό.

Συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την υπομονή σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries