Θέμα: DIY CO2 Reactor
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-09-03, 17:02
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή DIY CO2 Reactor

Eπειδη πριν 2-3 μερες εκανα κι εγω το πρωτο μου DIY CO2 με την γνωστη συνταγη ζαχαρης-μαγια, το επομενο βημα ειναι να βρω τροπο καλης διαχυσης του στο νερο. Εχω ψαξει στο Net για διαφορα σχεδια τα οποια ειναι σιγουρα αποτελεσματικα αλλα ως επι το πλειστον, με εξαιρεση καποιες εφαρμογες στις οποιες ο αντδραστηρας ειναι εκτος ενυδρειου και ειναι αποδεκτες, ειναι κατι ασχημες κουμουτσες μεσα στο νερο και δεν μου αρεσουν.

Οποτε σκεφτηκα το εξης:
Επειδη εχω ενα Fluval 203 εξωτερικο, και οπως πολυ γνωριζουν δεν ειναι πρακτικο, για να κανεις διαχυση τροφοδωτοντας το απο την εισροη του νερου ωστε να βγαινει απο την εξοδο και ο λογος ειναι η διαταξη της προπελας η οποια ειναι ψηλα και γεμιζει αερα ο χωρος της με αποτελεσμα την κακη λειτουργια του φιλτρου.
Aρα λοιπον τι πρεπει να κανω αν θελω να χρησιμοποιησω εναν παραπλησιο τροπο για την διαχυση?
Να παρακαμψω το σημειο της προπελας! Και πως το εκανα αυτο?

Mιας και χρησιμοποιω συσκευη ορου για bubble counter και συνδεση με το μπουκαλι παραγωγης CO2 σκεφτηκα να καρφωσω την ακρη του σωληνακιου στην αρχη του σωληνα του νερου που επιστρεφει στο ενυδρειο με μια βελονα συριγγας (σαν να τοποθετεις ορο στο χερι!) με αυτο τον τροπο επιτυγχανεται και εκροη μικρων φυσαλιδων λογω της μικρης διαμετρου της βελονας.

Και απο οτι βλεπω το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο εκτος απο το οτι η φυσαλιδουλες δεν φτανουν σε ολο το ενυδρειο (150L) οποτε ισως χρειαστει να χωρισω την εξοδο του νερου σε 2 σωληνες και να μπαινει και απο δεξια και απο αριστερα νερο με CO2.

Θα δουμε αυριο τι μετρησης θα παρω απο το νερο. Μεχρι σημερα το pH ειχε κατεβει κατα 0,5 και ο τροπος διαχυσης ηταν με απλη τοποθετηση του σωληνα μες στο νερο κατω απο ενα κοχυλακι για να αιχμαλωτιζει τις φυσαλιδες. Αρα αυριο θα εχω μεγαλυτερη πτωση.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries