Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-12-04, 04:39
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα

Γεια σας!
Ειμαι νεος στο φόρουμ και πολυ ενθουσιασμένος με το χόμπι των ενυδρειων
Εχω εδω και χρονια ενασχοληθει με το γλυκο νερο (τωρα εχω ενα μικρο με δισκους), αλλα ειμαι νεος στον τομεα του αλμυρου νερού. Από το καλοκαιρι εχω "κληρονομησει" με μεγαλη μου χαρα ενα ενυδρειο 400+ λιτρων αλμυρου νερου από κάποιον που το βαρεθηκε, με τα εξης χαρακτηριστικα:
- 1 εξωτερικο μεγαλο φίλτρο της Eheim
- 2 εσωτερικα της πλάκας με σφουγγαρια
- 3 κυκλοφορητες
- 1 red sea prizm skimmer
- πολλα νεκρα κοραλλια τα οποια τα επλυνα με χλωρίνη και μετα από 4 μήνες εχουν πράσινη και κοκκινοκαφε αλγη (τέτοια αλγη εχει πιασει και το χαλίκι στο βυθο και ο μαγαζάτορας ειπε "no problem)
- 1 ζωντανό κοράλι που αγόρασα πριν μια βδομαδα με σαρκοφυτα που αρχισαν ομως να ζαρώνουν
- 1 θερμοστάτη 250 watt
- 2 λάμπες arcadia marine white και 2 arcadia marine blue 30watt οι οποοιες ανάβουν για 13 ώρες
- θερμοκρασια 27οC
- Ph 8+ (δεν μπορω να ειμαι ακριβης χρησιμποποιω τα χρωματικα τεστ μεχρι να παρω ψηφιακο πεχομετρο)
- salinity 1024
- νιτρικα 0
- 1 emperor angelfish (juvenile)
2 clown fish μκρα
1 yellow tang
1 blue tang
1 μικρο angel fish (το οποιο δεν μπορεσα να βρω στο ιντερνετ τι ακριβως ειναι, αλλα ο μαγαζάτορας το ονομασε "πριγκηπα"
- το νερο προέρχεται απευθειας απο θάλασσα στην περιοχη Επανωμης θεσ/νικης που ο προκατοχος συστησε ως "τελειο" και κάθε 3 μηνες αλλαζω το 1/3
-κάθε βδομαδα επειδή το νερο εξατμίζεται συμπληρώνω 8 περίπου λίτρα απιονισμένο νερο

Επειδη βλέπω οτι σε κάποια πράγματα εχω λάθος απαντηστε μου σας παρακαλώ στις παρακάτω ερωτήσεις

1) Το blue tang ειχε ασπρα σημαδια και ξηνόταν (στη συνεχεια και ο emperor). Εκανα θεραπεια με χαλκό πριν 2 περιπου μήνες και ολα οκ, αλλα τωρα επανηρθαν τα συμπτωματα. Ο μαγαζάτορας ειπε οτι ειναι νορμαλ να ξηνωνται αλλα διαβαζοντας στο φόρουμ σας ανησυχησα παλι. Εχω πιασει σε αποχη την blue tang, με σκοπο να την παω πισω αν ειναι φορεας ασθενειων. Αν την παω πισω λυτρωνω τα αλλα ψαρια ή ματαιος κόπος?
2) Σκοπευω να φτιαξω reef και γι' αυτο αγορασα για αρχη το κοραλι σαρκοφυτο, αλλα το βλέπω να ζαρωνει.Τι φταιει? Το εχω τοποθετησει πανω-πανω, 30 cm απο τις λάμπες και η κυκλοφορια του νερου ειναι αρκετη (φανταζομαι).
3) Με την κοκκινο-καφε αλγη που εχει εξαπλωθει στο ενυδρειο να ανησυχω ή ειναι νορμαλ οπώς λεει ο μαγαζάτορας.
4) Με τη σύνθεση του ενυδρειου ειναι όλα νορμαλ ή κανω κατι λάθος
5) Σκέφτομαι το επόμενο ψαρι να ειναι ενα puffer. Ταιριαζει με τα υπόλοιπα ψαρια ή θα φαει κανα clown (ειναι μικρα και χωραν στο στομα του)?
6) Μηπως δεν πρεπει να βαλω αλλο ψαρι μεχρι να ληθει το προβλημα με το ξησιμο και τα ασπρα στιγματα? Από την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα θα ειχα και απώλειες. Τόσους μηνες δεν εχω χασει ψαρι και τρωνε κανονικα, απλα ο emperor και κυριως το blue tang ξηνονται

Συγνωμη αν σας κουρασα. Pls μη μου πειτε να διαβάσω , εχω σερφαρει απειρες ώρες και οι αποψεις διεισθανται. Πεστε μου σας παρακαλώ για τη δικια μου περιπτωση τι γινεται. Ευχαριστω εκ των προτερων
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01812 seconds with 11 queries