Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 26-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τις τελευταιες 15-20 μερες ηρεμησαν τα πραγματα με τις θερμοκρασιες.
Ειχα την ευκαιρια ομως μεσα απο μια βλακεια μου, να καταλαβω καποια πραγματα και να τα καταθεσω.

Στο 500αρι ενυδρειο ειχα 4 χ 120mm scythe πολυ δυνατα (110cfm) ανεμιστηρια (αλλα και μεγαλη καταναλωση 0.53Α - 6.36W το ενα) γιατι το φοβομουν τοσα λιτρα και αφου στο 200αρι με το ζορι εφταναν τα 4 Χ 80mm δυνατα κι αυτα (37 cfm).
Πριν 1 μηνα καηκε το ενα scythe που ηταν κοντα στο spraybar (δεν μου ειχε καει ποτε για τοσα χρονια ανεμιστηρι - κυριως zalman δουλευω, τα εχω απο τοτε που υπηρχαν στην αγορα).
Ειπα ετυχε.
Το αφησα με τα 3 scythe που εμειναν για λιγες μερες και πηγα και εβαλα για 4ο ενα 120mm (πιο αδυναμο, 75 cfm αλλα και πολυ μικρη καταναλωση 0.14Α - 1.68W) Konig
(εχω παρει μερικα 80αρια konig και ηταν πολυ καλα και σε δικο μου ενυδρειο και σε φιλων που εβαλα, σχεδον σαν zalman σε προδιαγραφες και αποδοση).

Πριν 15 μερες ξεχυλησε το 500αρι αφου ειχα βαλει τη ΑΟ να κανει αναπληρωση και την ξεχασα καi ετσι εφτασε το νερο στα ανεμιστηρακια.
Η πρωτη μου πλημμύρα μετα απο τοσα χρονια
Οχι τιποτα ιδιαιτερο καμια 10αρια λιτρα βγηκαν απεξω.

Αφου μαζεψα τα νερα κλπ κοιταζω το ενυδρειο και βλεπω τα 3 scythe να ειναι σταματημενα και το konig να λειτουργει ακομα
Τωρα δεν ετυχε.
Τα scythe ειναι ευαισθητα στο νερο.
Παρηγγειλα αλλα 3 konig για να τα βαλω πριν βρασει το ενυδρειο.
Μεχρι να τα παραλαβω περασε μιαμιση μερα, οπου παρατηρησα οτι το ενυδρειο κραταγε ανετα στους 28C μονο με το ενα konig.
Οκ δεν ειχε τοτε τον καυσωνα των προηγουμενων ημερων αλλα ακομα και τωρα τις δυο τελευταιες μερες, που ανεβηκε παλι η θερμοκρασια, το κραταει ανετοτατα.
(δεν τα εχω βαλει ακομα τα καινουρια με ενα δουλευει η ψυξη στο 500αρι)
Δυνατα λοιπον τα scythe, αλλα νομιζω οτι καινε πολυ ρευμα για το αποτελεσμα που εχουν, ειναι πιο ακριβα και θελουν και τεραστιο τροφοδοτικον (και πιο ακριβο και συνηθως οχι πολλαπλης εξοδου 3-12v) για να λειτουργησουν με τοσα Ampere, και κανουν και περισσοτερο θορυβο με τοσες στροφες
Μαλλον φταιει το σχημα των φτερων τους για την οχι τοσο καλη αναλογια σε καταναλωση/αποδοση

Αυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02174 seconds with 11 queries