Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 12-09-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που προχωράει το project σου Ηλία! Είμαι σίγουρος οτι θα γίνει υπέροχο το paludarium!!!

Τα φυτά που πήρες είναι τα εξής από αριστερά προς τα δεξιά:
Dypsis lutescens(άπειρα φυτεμμένα μαζί,ακατάλληλος για αυτό που θες,γίνεται πολύ μεγάλος κανονικά αλλά εκει μέσα δεν ξέρω αν θα αντέξει,δοκίμασε 1-2 και δες...),Chamaedorea elegans(άπειρες φυτεμμένες μαζί...θα χρειαστούν χώρισμα και 2 ή τρεις θα είναι παραπάνω από αρκετές...γίνονται αρκετά μεγάλες αλλά οριακά εντάξη για αυτό που φτιάχνεις(εντελώς οριακά και αν...)αποκτούν φύλλα 60εκ. μήκος και κορμό 1,5-2,5εκ. σε διάμετρο,εως 2μέτρα ύψος αλλά αρκετά αργά...),το 3ο είναι το ίδιο με το 2,Allocasia sanderiana νομίζω,καλή επιλογή σχετικά,Nepenthes alata,σχετικά καλή επιλογή αλλά θα μεγαλώσει πολύ και θα κρεμάσει τα κυπελάκια μέσα στο νερό και θα του σαπίζουν κατα πάσα πιθανότητα,στερέωσέ το στο χείλος σχεδόν του paludarium ή σε ξύλο που να εξέχει ακόμα πιο πάνω,μάλλον Transcentia ''variegated'' αλλά δεν είμαι σίγουρος ούτε ξέρω είδος,καλή επιλογή όμως,Coleus sp. διάφορες ποικηλίες ή και είδη.Θα γίνονται πολύ μεγάλα αρκετά γρήγορα και θα θέλουν κλάδεμα,το τελευταίο είναι Beaucarnea,πιθανότατα B. recurvata που είναι το πιο κοινό είδος,γίνεται δέντρο,πιάνει πολύ χώρο στο έδαφος(elephant foot είναι η κοινή του ονομασία....),αλλά αν δεν σαπίσει,θα μπορέσεις να το έχεις για αρκετό καιρό...

Όπως βλέπεις,τα περισσότερα κάποια στιγμή γίνονται πολύ μεγαλα...Αυτό είναι είναι το πρόβλημα όταν παίνεις φυτά εσωτερικού χώρου,τα περισσότερα γίνονται πολύ μεγάλα για paludarium.Άλλα όπως οι ορχιδέες που πολλές μένουν μικρές,είναι υβρίδια το 99% που πωλείται στην Ελλάδα...Όλα αυτά κάνουν πολύ δύσκολη την ανεύρεση κατάλληλων φυτών για Paludarium εδώ. Όμως,πάρα πολλά από τα υδρόβια φυτά που πωλούνται,στη φύση ζουν κάτω από το νερό μόνο για κάποιόυς μήνες και μετά αναδύνονται καθώς πέφτει η στάθμη του νερού ή μεγαλώνουν.Φυτά που θα τα πάνε άψογα μετά από κάποιο αρχικό κάψιμο είναι τα Echinodorus,Cryptocorine,Microsorum,Anubia,Hydroco tyle,Macroclavia,κ.α. καθώς και ΟΛΑ τα είδη βρύων που πωλούνται για ενυδρεία(ή και δεν πωλούνται αλλά καλύτερα μείνε στα τροπικά που είναι και ασυνήθιστα...).Επίσης αξίζει να βάλεις Dieffenbachia και Tillandsia καθώς και τα 2 γένη προσφέρουν άψογες επιλογές για paludarium.Επίσης,τα γένη Vriessea,Gusmania,Neorolegia προσφέρουν πανέμορφες βρομελιάδες για το paludarium.Καλό θα ήταν να ερευνήσεις τις ανάγκες του κάθε είδους/γένους χωριστά καθώς άλλα θέλουν φύτεμα με κάποιο χώμα και άλλα θέλουν στερέωμα επιφυτικά,πάνω σε ξύλα.

Επίσης,να κάνω μια πρόταση σχετικά με το background,καλό θα ήταν να εντάξεις μέσα του φυσικά ξύλα τα οποία να εξέχουν σε διάφορα σημεία αλλά με φυσικό τρόπο,μέσα από τον αφρό πολυουρεθάνης ώστε πάνω τους να στερεώσεις διάφορα επιφυτικά φυτά όπως είναι πολλά από αυτά που σου είπαΕπίσης,αντί να προσωμειώσεις βραχάκια όπου θες,α ήταν πιο όμορφο αν έβαζες αληθινές πέτρες εκεί,ενσωματωμμένες εν μέρη στον άφρό πολυουρεθάνης και αντί να καλύψεις τον αφρό με τσιμεντομπογιά,κάλυψέ τον καλύτερα με σιλικόνη επικαλυμμένη με τριμμένο coco bedding.Με αυτόν τον τρόπο,θα μπορείς να αναπτύξεις πάνω στον φόντο βρύα,επιφυτικές φτέρες και άλλα επίφυτα

Όσο για την συντήρηση των φυτών που πήρες μέχρι να ετοιμαστεί το paludarium,καλό πότισμα κάθε 2 μέρες θα τα κρατήσει εντάξη όλα τους...Θέλουν σκιερό μέρος απαραίτητα και αν έχεις και κάποιο σκιερό και υγρό μέρος ταυτόχρονα θα ήταν ακόμα καλύτερα για όλα τους σχεδόν...

Καλή επιτυχία!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 12-09-09 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01896 seconds with 11 queries