Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-04-07, 10:05
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή Καινούριο ενυδρείο....

Την καλημέρα μου σε όλους σας.
Μόλις απέκτησα το νέο μου ενυδρείο. Μέχρι τώρα είχα ένα μικρό (60L) και περιμένω πλέον να μου στείλουν το καινούριο (ειδική κατασκευή) που θα είναι μεγαλύτερο από 600L (172x62x62) .

Καινούριο μου καλάθι λοιπόν και που να σε κρεμάσω…
Ας μπω όμως στο θέμα… Μέχρι τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν έχω σχετική εμπειρία με τα φίλτρα και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις ενός ενυδρείου. Δεν έχω δηλαδή ασχοληθεί και τόσο πολύ στο να μάθω τις απαιτήσεις ανάλογα με το είδος του, και το μέγεθος.

Θέλω τη βοήθεια σας λοιπόν!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Ποιο φίλτρο μου προτείνετε ;;;;
Έχω ήδη ψάξει αρκετά, και έχω καταλήξει σε μερικά αλλά θέλω οπωσδήποτε τη δική σας άποψη.
Τα μοντέλα που έχω υπόψη μου είναι τα εξής:
Fluval 405
Eheim 2217
Sea Ocean Clear 325
Flipstar xp3
Jebo 829 – 5ply

Όλε είναι από διαφορετικές εταιρείες και όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε για γλυκό νερό είτε για αλμυρό. Θα με φτάσει το ένα;

Το θέμα είναι πιο όντως αξίζει τα λεφτά του.

Ερώτηση 2η
Τι θα πρέπει να λάβω υπόψη μου στην αναζήτηση θερμοστάτη;;

Και ερώτηση 3η και πιο σοβαρή από όλες.
Θα μπορούσα να βάλω ότι θέλω μέσα στο ενυδρείο η θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά αγορασμένο από petshop; Π.χ. έχω βρει ένα τύπο που πουλάει λευκό βότσαλο με το τσουβάλι σε υπερβολικά χαμηλή τιμή. Τι θα πρέπει να κάνω γι να βάλω αυτό το βότσαλο στο ενυδρείο; Γενικώς με ποιο τρόπο θα μπορώ κάθε φορά να καθαρίζω και να επιλέγω ότι είναι να βάλω μέσα στο ενυδρείο (ξύλα, πέτρες κτλπ)

Σας ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries