Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-11-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω και παλι για τις καλες κουβεντες που μου ειπες!
τελικα με βλεπω για αυτο: Elite Jet Flo 100.παρενθεση το ενυδρειο μου ειναι 54L μηπως ειναι υπερβολη και πρεπει να παω για μικροτερο?
Από ροή δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και το 150 να πάρεις. Μπορείς να μειώσεις την ροή βάζοντας λίγο βαμβάκι (ενυδρειακό) στην έξοδο. Επίσης αν του αφαιρέσεις τα υλικά που έχει μέσα (σφουγγάρι - και κάτι σαν ψιλά κομματάκια άνθρακα) και το τιγκάρεις με δικά σου χοντρό σφουγγάρι, ψιλό σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κατά προτίμηση μικρό, όπως πχ MicroMec) και τέλος βαμβάκι (αρκετό - πιεσμένο) η ροή θα πέσει αρκετά. Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να χωράει μέσα γιατί εμένα σε ένα 60άρι (54 καθαρά) που είχα βάλει το 150, δεν έκλεινε το καπάκι.
Συμβουλή
Μπορείς αντί να το παραγγείλεις μέσω ιντερνετ, να το παραγγείλεις τηλεφωνικά και να συνεννοηθείς γι' αυτό. Αν το μετρήσεις εκεί και είναι μεγάλο να πάρεις το μικρότερο. Εγώ είχα πάρει τότε το 150 και το 50 (το ήθελα για διάχυση CO2). Όταν είδα ότι το 150 είναι τεράστιο πήγα το 50 πίσω και πήρα το 75 πληρώνοντας την διαφορά (σε ιντερνετική τιμή). Επίσης μπορείς να τους πεις να κάνουν τον κόπο να μετρήσουν το 100 και να σου πουν το ύψος του. Αν δεις ότι σου κάνει το παραγγέλνεις, αν είναι μεγάλο παίρνεις το αμέσως μικρότερο (75). Προσωπική μου άποψη, το 100 θα σου χωράει. Όπως και να έχει όμως ότι αποφασίσεις να πάρεις να το παραγγείλεις από το ιντερνετ ή από το τηλέφωνο γιατί οι τιμές που έχουν στο κατάστημα είναι αρκετά πιο πάνω. Από εκεί και πέρα ότι αλλαγές θα θέλεις θα στις κάνουν κατά την παραλαβή (αν αυτή γίνει στο κατάστημα) της παραγγελίας σου πληρώνοντας την διαφορά με ιντερνετικές τιμές.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries