Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-08-17, 09:47
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Τι έκανα λάθος (ο μονομάχος "έφυγε")

Καλησπέρα είμαι αρχάριος και αυτό είναι το πρώτο μου post. Στις 20 Ιουλίου αγόρασα ένα μονομάχο ο οποίος ήταν στο petshop σε πλαστικό ποτηράκι. Μετά από μία μέρα το ψάρι επανήλθε πλήρως και ήταν κινητικότατο καθώς εξερευνούσε το νέο του "χώρο" ο οποίος είναι ένα ενυδρείο της Sun Sun χωρητικότητας 10-11 λίτρων νερού. Αντλία είχε μία JP-230G η οποία έχει ταχύτητα 250lt/h. Υπόστρωμα είχε χρωματιστά βοτσαλάκια ενώ δεν είχε τοποθετηθεί κάποιο φυτό εντός. Το νερό αλλαζόταν κατά 30-35% ανά 5 ημέρες και προστίθεταν και το αντίστοιχο aquatan της sera. Το ψάρι ταϊζόταν μέα 2-3 κόκκινα σκουλήκια (lezzetli lokmalar της sera) την ημέρα ενώ μία φορά τη βδομάδα δεν το τάιζα. Φίλτρο έχει μπει το αντίστοιχο στρογγυλές χάντρες στην αντίστοιχη θήκη και από πάνω της ένα ακόμα άσπρο υλικό σαν υαλοβάμβακας που φιλτράρει το νερό. Δεν παρατήρησα όλες αυτές τις ημέρες κάποιο πρόβλημα με εξαίρεση χθές το πρωί που ήταν νωθρός. Το μεσημέρι προχώρησα σε αλλαγή νερού κατά 1/3 το ψάρι συνέχισε να είναι νωθρό και το απόγευμα το βρήκα με την "μούρη" στο βυθό και να μην κινείται τελείως. Σήμερα (πριν μία ώρα) το αφαίρεσα από το ενυδρυάκι και το έβγαλα φωτό (θα τις ανεβάσω) προκειμένου να πάρω κάποια άποψη από κάποιον πιο έμπειρο χρήστη. Το δωμάτιο ήταν σε θερμοκρασία 25-30 βαθμούς κελσίου και το έβλεπε φως αλλά όχι κατευθείαν ο ήλιος πάνω στο ενυδρείο. Δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω χώρου δεν υπάρχει. Αισθάνομαι ήδη πάρα πολύ άσχημα. Υπάρχει περίπτωση να "έσκασε" από υπερβολικό φαγητό καθώς το τάιζε η κόρη μου (9 ετών - την επιτηρούσα).Τι να κάνω για να μην ξανασυμβεί καθώς παρόλη την προσπάθεια το ψάρι δεν άντεξε ούτε ένα μήνα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries