Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-01-09, 11:31
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Γέννα δίσκων με 3 γονείς...

Καλημέρα σε όλους, και καλή χρονιά σε σας , στις οικογένειες σας και στα ψάρια σας.
Τελικά όλαν πήγαν καλά και όλοι μου οι δίσκοι μια χαρά.
Δόξα στον Θεό και στην πολύτιμη βοήθεια σας.
Την κυριακή γέννησαν οι δίσκοι μου. Οι δύο δίσκοι είναι το ζευγάρι που μου έκανε γέννες και πιο παλιά.. το καλό ζευγάρι που μεγάλωσε τα μωρά του 2 φορές. Ενας πορτοκκαλής με ένα μπλέ χρυσό και λίγο μπλέ κόκκινο τα χρώματα του. Σε αυτήν την γέννα προστέθηκε και ο πιο όμορφος μου δίσκος... ένας φωσφορούχος πορτοκκαλής.
Απο το κανονικό μου ζευγάρι δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω ποιος είναι ο αρσενικός και ποιός ο θυλικός. Τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο γιατί είναι 3 οι δίσκοι. Τα μικρά σήμερα άρχισαν να ξεπροβάλουν απο τα αυγά τους και οι γονείς τα μαζεύουν και τα βάζουν πίσω. Δεν είχα σκοπό για να έχω γέννες ... μετά απο τόσα που πέρασαν οι δίσκοι μου τον τελευταίο καιρό.
Γέννησαν στην θερμάστρα του ενυδρείου και εγώ δεν έδωσα και πολύ σημμασία ..υπέθεσα ότι θα καούν τα αυγά. Τους άφησα να δώ τι θα γίνει..
Σήμερα το πρωί είδα τα μικρά να βγαίνουν απο τα αυγά και με έπιασε πανικός...μωρά... τι να κάνω. Δεν ήταν προσχεδιασμένο για να είναι στην γεννήστρα. Εβαλα ένα τούλι με ξύλα στις δύο άκριες και διαχώρησα το ζευγάρι απο το υπόλειπο ενυδρείο. Οπως ακριβώς έκανα παλιά και όλα πήγαν καλά ...και έχω και μεγαλώνω μωρά τους.
Τον φωσφορούχο δίσκο τον έφυγα απο το καλό μου ζευγάρι γιατί δεν ήξερα τι να κάνω....Φοβήθηκα ότι θα φάει τα μωρά...αν και μέχρι πριν λίγο τα πρόσεχε μαζί με τους άλλους.
Το λυπήθηκα το καημένο...τώρα στέκετε μπροστά απο το διαχωριστικό και κοιτάει λυπημένο.
Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου? σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο με 3 δίσκους?
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφείες για να δείτε αν μπορείτε να μου πείτε τελικά ποιός είναι αρσενικός και ποιός θυλικός ...
Οι απορείες μου είναι α) αν συνέβηκε το ίδιο και σε εσάς...3 στην γέννα...
β) αν επιτέλους με βοηθήσετε με το έμπειρο μάτι σας και καταλάβω ποιός θυλικός και ποιός αρσενικός.... γ) αν έπραξα σωστά και τους αφήνω να συνεχίσουν την διαδικασία γέννας ... μετά απο τα προβλήματα υγείας που είχαν... και δ) αν έπραξα σωστά που χώρισα τον τρίτο απο το συνηθισμένο μου ζευγάρι...που παρόλο μου φαινόταν στοργικός μέχρι πριν λίγο.
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νόνη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna04-01-09.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  56,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo2.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo3.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  68,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo o tritos diskos ekso.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  56,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo ti fillo ine.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  39,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo ti fillo ine2.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  40,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo ti fillo ine3.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  56,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna 4-1-09photo ti fillo ine4.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  66,6 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02007 seconds with 12 queries