Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 24-02-10, 19:07
Το avatar του χρήστη vatzalas
vatzalas Ο χρήστης vatzalas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Νήσος Νάξος
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vatzalas Send a message via Skype™ to vatzalas
Προεπιλογή

To νερο του δικτυου, εχει αρκετα αλατα απο ο,τι ξερω , το πεχα του κειμενεται απο 7,5 και πανω, μιλαμε επομενως για αλκαλικο πεχα αρα για σκληρο νερο, ειδες κατι προλαβα να διαβασω για να μην ρωταω μπουρδες και σας κουραζω!!! Το βασικο κακο με το νερο του δικτυου ειναι οτι καταβαινει απο βουνα και καμια φορα εμπεριεχει και αλλες προσμιξεις, οπως μεταλλα. Αυτο κυριως συμβαινει το χειμωνα στις εντονες βροχοπτωσεις.

Οσον αφορα τα τεστ θα προμηθευτω αυτα που μου προτεινες.

Τα υλικα του φιλτρου ειναι καλα και σωστα? Εκανα πατεντα συμφωνα με αυτα που ειδα γιατι οπως ηταν δεν δουλευε σωστα, δηλαδη τα υλικα βρεχονταν συνεχεια αλλα νερο δεν εμενε καθολου να τα πνιγει με αποτελεσμα τα μακαρονια και το μπλε σφουγγαρι υστερα απο 2,5 μηνες να ειναι πεντακαθαρα. Τωρα ειμαι μεσα σε νερο μονιμα και μεσα σε 4 μερες ειδα τρομερη διαφορα. θα βαλω μια photo na mou πεις τη γνωμη σου.

Για φωτισμο εχω 2 λαμπες φθοριου 24 watt η καθεμια και τις εχω αναμμενες περιπου 8 ωρες το 24ωρο. Ειμαι ενταξει απο φωτισμο? Α διαβασα οτι πρεπει να βαλω χρονοδιακοπτη γιατι τα φυτα και τα ψαρια θελουν σταθερες ωρες φωτισμου για να μην στρεσαρονται και να απεγκλιματιζονται. θα γινει αυριο αυτο.

Τωρα συνεχιζω με το ξεφορτωμα ψαριων και περιμενω να σιγουρευτω με το νερο και το στρωσιμο για να μου προτεινεται τι ψαρια να βαλω και τι φυτα(απλα χωρις υποστρωμα και co2)

Επισης λεω με το χοντο ποταμισιο χαλικι που εχω να φτιαξω μια γωνια σαν λοφακι και ολη την υπολοιπη επιφανεια να τη στρωσω με ψιλο χαλικι για να φυτευτει. Απο διακοσμηση λεω να χρησιμοποιησω κορμους μοπανι για κρυψωνα. Μαλλον περιγραφω ενα κοινωνικοβιοτοπικο ενυδρειο αν δεν κανω λαθος. Ο,τι βλακεια λεω με διορθωνετε!!

Αλλη ερωτηση αλλαγη νερου κανω καθε 7 ημερες και αφαιρω περιπου 30λ απο τα 90λ και προσθετω το αναλογο αντιχλωριο, εχω ενα της dennerle. Σωστο η λαθος? μεχρι πριν μερικες μερες προσθετα και καθε μηνα υγρα βακτηρια αλλα τα εκοψα γιατι διαβασα οτι δεν χρειαζεται.

Επισης για οξυγονωση και αναταραξη εχω αεραντλια 2,5 w που καταλαγει σε αεροκουρτινα κατα μηκος σχεδον ολου του ενυδρειου. και επειδη οι αποψεις διεισθανται για το αν πρεπει να τη χρησιμοποιω θελω τη γνωμη σου!!

Συγνωμη για το πληθος των ερωτησεων αλλα δεν θελω να κανω ξανα χαζομαρες!!!

Ευχαριστω και παλι!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries