Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-06-12, 12:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο θεμα Σπυρο!

Αν και εχει περασει μολις ενας χρονος, περιγραφω την ιστορια....
Το ετερο ημισυ δουλευε μπολικα φεγγαρια σε pet shop, πηγαινα για βολτα με τις ωρες και ενω παντα μου αρεσαν τα ενυδρεια, ειπα οτι ηταν μεγαλη ευκαιρια να παρω ενα. Ετσι μου εφερε δωρο ενα 60αρι κομπλε περισυ τετοια εποχη, με αντιχλωριο, βακτηρια και βεβαιως πολλες συμβουλες απο τον υπευθυνο περι ενυδρειων. Μια απο αυτες ηταν φυσικα "σε 5 ημερες βαζεις ψαρι" και ως μη ενημερωμενος, φυσικα εβαλα τον μονομαχο που εχω εως και σημερα...στρωνοντας ουσιαστικα το ενυδρειο με αυτον και ολες τις συνεπειες που συνεπαγονται. Εννοειται οτι δεν ηξερα τιποτα περι κυκλο αζωτου, μετρησεων κλπ...μεχρι που μπηκα στο forum, ενω ειχα βαλει το ψαρακι.

Βεβαια οι θεϊκες συμβουλες του πετσοπα "μετρησεις κανουμε μονο μετα απο τον πρωτο μηνα", "εχουμε μαλακο νερο, μην ανησυχεις" (χωρις μετρησεις βεβαια!), "αλλαγη νερου καθε μηνα 4 δαχτυλα, περισσοτερο χαλαει η βιολογια", οσο ασχετος και να ημουν, με εβαλαν σε πολλες σκεψεις οτι κατι δεν παει καλα...

και μεχρι να διαβασω αρκετα και να βαλω ανεμιστηρακια στο καπακι επειδη χτυπουσε 30αρια, μεχρι να παρω καραβακια, ψευτικα φυτα, αεραντλια, μεχρι πλαστικο φυλλαρακι για να ξαπλωνει ο μονομαχος και να κανω το ενυδρειο χρωματιστο σα λατερνα, περασε ο μηνας και ετσι εβαλα 2 corydoras (τα οποια ακομα τα εχω) και 2 molly balloon (τα οποια εζησαν 4-5 μηνες). Και σε λιγο καιρο και εναν pleco, βεβαια, "για να καθαριζει τα τζαμια" , ξερετε, με azax και πανακι...ο οποιος στο εξαμηνο εφτασε απο τα 3cm στα 10cm και ευτυχως τον χαρισα να γλυτωσει...μετα φυσικα αρχισε η εποχη των guppies...που ευτυχως τελειωσε με μονο 4 ενηλικα θυματα και πολλους μεζεδες πρωτεϊνης απο τον μονομαχο και τα mollies...

Φωτο 1: το πρωτο στησιμο μετα απο ενα μηνα λειτουργιας

Φωτο 2: κανενα πενταμηνο αργοτερα...λιγο πιο συμμαζεμενο, μπηκαν και μερικα φυτακια.

Τωρα παντως, εχουν αλλαχθει τα παντα, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και το μονο πλαστικο που υπαρχει μεσα ειναι ειναι το φιλτρο .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00845.jpg
Εμφανίσεις:  8162
Μέγεθος:  86,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010590.JPG
Εμφανίσεις:  1564
Μέγεθος:  155,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 1,55073 seconds with 12 queries