Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 28-06-06, 08:24
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nendosstelios
Αποστολε δεν ξερω αν τα φυτα που εχω εχουν παθογωνουσ οργανισμουσ αλλα νομιζω οτι δεν εχουν γιατι καποια φυτα τα μεταφυτευω απο τα ενυδρεια μου στην λιμνη
Οι παθογόνοι μικροοργανισμοί, υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ!!! Απλά στο ενυδρείο σου επειδή είναι πιο "συγκεκριμμένες" οι συνθήκες και πιο "κλειστό" και "ελεγχόμενο" το οικοσύστημα μερικές φορές είναι πιο δύσκολο να εκδηλώσουν την δράση τους, ή τα φυτά και τα ψάρια έχουν "μάθει" να αναπτύσσονται καλύτερα στις συνθήκες του ενυδρείου! Η αλλαγή περιβάλλοντος προκαλεί στρεςς ακόμη και στα φυτά! (...όσο και αν ακούγεται περίεργο σε κάποιους!) Εδώ απο μια μεριά του ενυδρείου σε μία άλλη το μεταφυτεύεις το φυτό και αμέσως χαλάει ... πόσο μάλλον όταν το πηγαίνεις σε άλλο οικοσύστημα και μέχρι να συνηθίσει σε πρώτη φάση τις καινούριες στνθήκες και σε δεύτερη φάση τους "νέους" παθογόνους μικροοργανισμούς...!!!

Κοίταξε λοιπόν και για "ασθένειες φυτών" γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται πιο πιθανόν απο "λαίμαργο μπακακάκι"...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01968 seconds with 11 queries