Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-05-11, 07:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη εσυ τι θα μου προτεινεσ να κανω απο αποψη αντλιων και φιλτρανσης???
Φίλε Τάκη, ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα όσο αυτό που θα κατασκευάσεις, θέλει πολύ δυνατή αντλία. Η αγορά οποιασδήποτε αντλίας είναι σαφέστατα καλύτερα να είναι low voltage, έστω και αν η τιμή της φαίνεται εκ πρώτης όψεως να είναι απαγορευτική. Υπάρχουν αντλίες διαφόρων ονομάτων που κάνουν βασικά την ίδια δουλειά και περίπου ανάλογη εξοικονόμηση. Ψάξε στο διαδίκτυο για low voltage pump ή low wattage pump για να δεις περισσότερες επιλογές και νασυγκρίνεις τιμές. Προσωπικά μόνο ένα είδος και όνομα έχω δοκιμάσει, άρα δεν μπορεί να έχω άποψη σύγκρισης. Αν πας για βυθιζόμενη λύση, υπάρχουν και εκεί διάφορες επιλογές, φαίνονται πιο οικονομικές αγορές, αλλά δεν έχω εντοπίσει για την ώρα αντλία τέτοιου τύπου με χαμηλή κατανάλωση. Δική σου είναι η επιλογή.

Από φίλτρανση, πρέπει πάνω απ' όλα να δεις πόσα μπορείς να επενδύσεις σε αυτόν τον τομέα. Αν δεν θέλεις να τοποθετήσεις μόνημο bottom drain μπορείς π.χ. να εφαρμώσεις εξωτερικού κινητού τύπου, όπως αυτό που έχει εφαρμώσει ο Άντρος στη δική του δεξαμενή. Με συστήματα με τόσο βάθος, σίγουρα δεν παίζουμε με την κυκλοφορία, τον αερισμό και την φίλτρανση. Τα οποια προβολήματα που θα προκύψουν, θα έρθουν πολύ αργότερα, όταν πια τα ψάρια μας θα έχουν τόσο αναπτυθχεί, όσο να μην μας αφίνουν περιθόρια αντίδρασης. Μεγαλώνοντας αυτά τα ψάρια, οι απαιτήσεις τους αυξάνονται και στην φίλτρανση και στην οξυγόνωση και στην κυκλοφορία.

Έτσι λοιπόν, αν με ρωτούσες τι θα έκανα στην δική σου περίπτωση, θα σου έλεγα οικονομική αντλία, σκίμερ επιφανείας (δες το θέμα του Yiannis59) bottom drain δικής σου επιλογής καθότι υπάρχουν διάφορα είδη, αεραντλία είτε με air diffuser είτε με αερόπετρες, και σίγουρα μια καλή φίλτρανση που μπορεί να την κατασκευάσεις εξολοκλήρου εσύ, είτε να αγοράσεις έτοιμη από την αγορά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries