Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 05-05-11, 12:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα σασ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!Οσο για το λινερ πιστευω οτι εχω βρει το καταλληλο που χρησιμοποιητε για τετοιες περτιπτωσεις απο τα (πλαστικα κρητης)....Οστοσο την λιμνη μου την εχω σχεδιασει να γινει 4,00Μ Χ 2,50μ και γυρ στο 1,00 με 1,20 υψος....η αλλη απορια που μου γενιεται ειναι οτι...Μηπωσ πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα κατω απ'το ναυλον μου ετσι ωστε να το διασφαλεισω και να το προστατεψω απο τυχον τρωκτικα και αλλων ειδων κινδυνουσ...

και δευτερων τι θα μου προτεινατε για φιλτρο???ενα βιολογικο αυτοσχεδιο φιλτρο η ενα απαγγελματικο του εμποριου??επισησ θελω να υπενθιμησω οτι η λιμνη μου προοριζεται για κοι....
ΚΟΙ λοιπόν! Από τη στιγμή που σκέφτεσαι κοι και ένα μεγάλο σύστημα, τότε η πιο ακριβή σου επένδυση πρέπει να είναι η εγγύηση διατήρησης του νερού μέσα στη δεξαμενή σου. Ακούγεται απλό, αλλά το λάινερ που θα διαλέξεις πρέπει να είναι σε θέση να σου εγγυηθεί αυτό το δεδομένο. Θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το είδος, υλικό κατασκευής και πάχος του λάινερ που βρήκες και μετά να προχωρήσεις στην αγορά του. Λίμνη για κοι να ξέρεις ότι πρέπει να είναι ένα πράγμα πολύ δυνατό!!! Σε αυτό το κύκλωμα που πρόκειται να φτιάξεις, με προϋποθέσεις τα ψάρια σου μπορούν να φτάσουν σε μέγεθος άνω των 75 εκατοστών. Μπορείς να διανοηθείς τι θα έκανες τα συγκεκριμένα ψάρια αν είχες απώλειες νερού από αμφιβόλου ποιότητας λάινερ?

Η δεξαμενή σου μπορεί να κατασκευαστεί με εντελώς κατακόρυφα τοιχώματα έτσι ώστε να σου αυξήσουν τα λίτρα μέχρι και 12,000 ή να την κατασκευάσεις σε μορφή κοιλώματος με μέγιστο βάθος στη μέση και αβαθή σημεία περιμετρικά. Αυτό βέβαια θα σε κατεβάσει γύρω στα 6,000 λίτρα.

Κάτω από το λάινερ είναι καλό να τοποθετηθεί ή υπόστρωμα όπως η λεπτή άμμος, είτε και τεχνητά υλικά. Στο εξωτερικό, αυτό που γίνεται συνήθως είναι άμμος, γαιοΰφασμα, λάινερ.

Τώρα για φίλτρανση, υπάρχουν βέβαια οι έτοιμες επιλογές του εμπορίου, αλλά δε σου κρύβω ότι σε πολλές περιπτώσεις κατασκευάζονται DIY συστήματα ανοικτού τύπου και bakki shower που μπορούν άνετα να συγκριθούν με τα έτοιμα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα εξοικονομήσεις πολλά λεφτά, έτσι?

Τί σκέφτεσαι για τον υπόλοιπο εξοπλισμό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01826 seconds with 11 queries