Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 27-09-12, 20:24
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε
ενα κοπαδακι 8 ατομων marosatherina ladigesi
ενα ζευγαρι emprire gadgeon
και ενα κοπαδι caridina japonica

Oσα φυτα θελεις,οτι στυλ διακοσμησης θελεις και γαργαρο νερο της βρυσης...
Αρχιζω να σκεφτομαι σοβαρα αυτην την προταση, αν κ ακριβουτσικα τα empire ισως επειδη ειναι σπανιοτερα κ αυτο μ αρεσει επισης, τα marosatherina ladigesi δεν ξερω τιμες, αλλα ομορα ειναι κι αυτα, τα ειχα παρεξηγησει... Και τα κρατω το νερο βρυσης. Υπαρχει κινδυνος τα empire να φανε τις γαριδες ή τα cpd σε περιπτωση που βαλω cpd αντι των rainbows. Τελος πειραζουν τα φυτα αυτα τα ειδη?

Η δευτερη επιλογη που λογικα χωραει καλυτερα στο ενυδρειο μου, ειναι να ριξω το ph με τυρφη στο 6.5-6.8 και να βαλω 1 ζευγαρι dwarf gourami, 6 harlequin rasboras (πιο λογικο) ή tiger barbs (με ρισκο) και 5 kuhlii loaches...αν δε βαλω tiger αφηνω και μερικες γαριδες

Τι προτεινετε απο αυτα με βασει βιοτοπικη προσεγγιση κ στο aquascape (φυτα κλπ) του ενυδρειου μου, απ οτι φαινεται στη φωτο εστω.., Να τονισω πως τα φυτα μ αρεσουν πολυ κ δε θα θελα να καταστραφουν ειτε απο τα ψαρια ή απο αλλαγη στην ισορροπια.

Ευχαριστω, ελπιζω να μην κουρασα κ να βγηκε κατι χρησιμο απ το post και για αλλους χρηστες...

Υ.Γ. για φιλο Nick, οταν λεμε να ριξω το ph με τυρφη, μπορω ας πουμε στον κουβα που ετοιμαζω το νερο της αλλαγης, να αφηνω ενα σακουλακι τυρφη για καποια ωρα κ να ριχνει το ph? εχω phμετρο καλιμπραρισμενο σωστα κ μπορω να υπολογιζω τις διακυμανσεις του ph ή ανοιγω μεγαλο θεμα τωρα...?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries