Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-10-17, 13:08
zelia Ο χρήστης zelia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 38.5x22x36 (ύψος)=30 lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Από 01 Αυγούστου 2017
3. ΗΜΕΡΟΜ. ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 01.08.2017
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): ΙΣΤΟΡΙΚΟ: 01.08.17: εισαγωγή 4 Guppies (το ένα εξ αυτών είναι που ασθενεί επί του παρόντος) και 2 Spotsnail,
12.08.17: εισαγωγή 3 Corydoras Leopard και 1 Sucking cat που ψόφησε λίγα λεπτά μετά την εισαγωγή του,
21.08.17: εισαγωγή 2 επιπλέον Guppies (για να αυξηθούν τα θηλυκά),
16.09.17: εισαγωγή 1 Spotsnail σε "αναπλήρωση" ενός εκ των προϋπαρχόντων που ψόφησε 16.09, και 5 Cardinals (από τα οποία μέσα σε 2 μέρες ψόφησαν τα 4). Το παλιό και το νέο Spot snail ψόφησαν μέσα σε 5 μέρες.
ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ: 6 Guppies (με 5-6 μωρά των 5-7mm), 3 Corydoras και 1 Cardinal.

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Σύμφωνα με τις αρχικές οδηγίες, πρωτοάλλαξα το νερό στις 20 μέρες. Επόμενη αλλαγή έγινε έπειτα από 33 μέρες (οι οδηγίες του ψαροπώλη έλεγαν 40 μέρες) και τελευταία (αφού διάβασα σχετ. στο GAB) μετά από 10 μέρες, ήτοι 03.10.17.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 03.10.17
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: πρωί βράδυ Vipagran (μαλακοί κόκκοι)
11. ΦΙΛΤΡΟ : υαλοβάμβακας και Siporax από κάτω
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8
KH:20
GH:>21
ΝΗ3 (αμμωνια): ;; Πώς την μετρώ;
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 17
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: ESHA Quick Aqua Test
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 Guppy αρσενικό
2. ΔΕΡΜΑ: Κάπως ξεθωριασμένη ράχη νομίζω.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Ο άξονάς του είναι κατακόρυφος, κάνει τινάγματα κεφαλής προς μια κατέυθυνση, παραμένει σχεδόν ακίνητος σε διάφορα βάθη και σημεία αλλά πιο συχνά βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια, πάντα κατακόρυφος.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν μπόρεσα να ελέγξω. Τί χρώμα θα έπρεπε να έχουν, ωστόσο;
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ: Έχει φυσιολογική όρεξη.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: από 19.09.17 παρατηρήσαμε τίναγμα κεφαλής. Σταδιακά το σώμα έπαιρνε κλίση, ώσπου μέρα με τη μέρα έφτασε στον κατακόρυφο άξονα.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα άλλα ψάρια τον αποφεύγουν και τα αρσενικά τον διώχνουν.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Με την αγορά του ενυδρείου πήρα και βακτήρια για να στρώσει το ενυδρείο, τα οποία θα πρέπει λέει να συμπληρώνω και όταν αλλάζω νερό και όταν πλένω το φίλτρο.
-------------------------
Παράλληλα ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση στην ανταπόκριση, ενώ εσείς μου απαντήσατε άμεσα και ευχαριστώ, ΑΛΛΑ δεν λαμβάνω email για το ότι έχω απάντηση στο ερώτημά μου, αν και έχω τσεκάρει το κουτάκι για να λαμβάνω "άμεση ειδοποίηση μέσω email".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zelia : 05-10-17 στις 13:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02034 seconds with 11 queries