Θέμα: 250 Λτ + 80λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 10-11-12, 18:57
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

δεν έχω reverse osmosis αλλα προετοιμάζω το νερό οπως ανάφερα πιο πάνω. κάνω 20 λτ αλλαγή νερού κάθε μήνα και προσθέτο 4λτ νερού κάθε 3 μέρες λόγο εξάτμισης. βρίκα να αγοράζω 20λτ νερου αντ.σμοσις προς 5 ευρω. θα το αγοράζω που θα κάνω αλλαγές νερού αλλά δεν θα τα καταφέρνω να αγοράζω κάθε 3 μέρες 4 λτ για πρόσθεση. ταίζω formula one and formula two marine pellet της ocean nutrition μία φορά την ημέρα. δύο φορές την εβδομάδα ταίζω αλεσμένα μαλάκια. στο sump μου έχω στο πρώτο χώρισμα έχω filterwatte της produc απο πάνω και κάτω πράσινο σφουγγάρι. στο δευτερο χώρισμα έχω μπλέ σφογγάρι από κάτω και πιο πάνω πράσινες ίνεσ της sera.Στο τριτο χώρισμα έχω siporax της sera, biobols και κάποια άλλα κεραμικά. στο τέταρτο χωρισμα έχω mangroove seeds. Στην υπερχιληση από πάνω έχω filterwatte της produc και απο κάτω μπλε σφογγάρι.
ζωντανά έχω ένα blue tang που ισος βοηθά. τέλος του μήνα θα αγόράσω και 4 turbosnails. μου είπαν ότι θα βοηθήσουν. επίσης μου πρότειναν ένα sailfin tang,αλλα φοβάμε μηπως βαριφωρτώσω την γιάλλα καθώς επίσης και αστεριες. μετρώ με τεστ κιτς της sera, po4, ph, no2,no3,nh3 nh4. έιχα βάλει και renew phosphate free carbon substitute tis seachem αλλά το αφαίρεσα γιατί πέρασαν τρεις μήνες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01359 seconds with 11 queries