Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #339  
Παλιά 14-06-14, 12:59
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αβγα που εφαγε προφανως ηταν αγονιμοποιητα.
Το θεμα ειναι οταν βγουν μονομαχακια οτι στην πλειοψηφια τους τα θυλικα μπορει να επιτεθουν αλλα τα προστατευει ο αρσενικος (και κανουν το ενυδρειο μπαχαλο) αλλα αυτο εξαρταται απο το χαρακτηρα τους, γιατι εχουν αναφερθει και αναποδες καταστασεις, οπως και περιπτωσεις που συνεργαζονταν θυλικο και αρσενικο στο μαζεμα των αυγων.
Γενικα ενα περιεργο πραγμα ειναι πως πολλα ωοτοκα ειδη (οχι απαραιτητα μονο υδροβια, και σε πουλια συμβαινει) δεν εχουν το αισθημα της μητροτητας ενω ζωοτοκα -παρολο που εχουν πονους γεννας- το εχουν... (κατι που μου μοιαζει πολυ κουλο, αλλα... )

Επισεις κατα τη γνωμη μου τα μικρα ειναι καλο να παραμενουν με το αρσενικο για αρκετο καιρο, ασχετα αν θα υπαρξουν καποιες απωλειες (σε κανονικες συνθηκες ειναι ελαχιστες και ειναι ο προβληματικος γονος που δε θα επιβιωνε στη φυση)
Ευχαριστώ Πόλυ χρήσιμα ολα...θα είμαι πλεονεκτρια αν αρχίσω να σκέφτομαι κ για αλλες γέννες???η διαδικασία είναι τρομερή....απο την αρχή ως το τέλος....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries