Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-03-17, 20:19
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο για τα χρυσόψαρά μου

Ήρθε η ώρα τα χρυσοψαράκια μου να πάνε σε ένα μεγαλύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο από το μικρό που τα είχα μέχρι τώρα : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95310
Ο χώρος που μπορώ να τα φιλοξενήσω είναι ο πάγκος* που χωρίζει την κουζίνα από το σαλόνι. Οι μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να έχει το ενυδρείο είναι μήκος 130 εκ. και πλάτος 55 εκ. και αυτό είναι και το μέγεθος που σκοπεύω να το φτιάξω. Το ύψος δεν με περιορίζει, οπότε για να κερδίσω λίτρα, σκέφτομαι να το φτιάξω ψηλό, δηλαδή 65 εκ. και έτσι θα έχω μικτά 465 λίτρα.
Επειδή δεν μπορεί να μπει εξωτερικό φίλτρο ούτε να τρυπηθεί ο πάγκος,ούτε να μπει κρεμαστό φίλτρο, οι λύσεις που σκέφτηκα ήταν εσωτερικό φίλτρο (τύπου Juwel filter bioflow 8 lt - αλλά είναι μικρό) ή τύπου Αμβούργου (δεν ξέρω αν θα με καλύψει με τα χρυσόψαρα) ή εσωτερικό σαμπ με την τρίτη λύση να είναι η επικρατέστερη.
Ξύλινο καπάκι δεν θα δείχνει όμορφα για αυτό σκέφτομαι να βάλω ή συρόμενα τζάμια ή πλέξιγκλας ή μασίφ πολυκαρβονικό, επάνω από τις κόντρες.
Από θέμα φωτισμού, δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο μια και αν μπουν φυτά θα είναι λίγα και εύκολα (πχ. ανούμπια, βαλισνέρια). Στο χώρο πάντως θα έδειχνε πολύ όμορφα κάποιο κρεμαστό φωτιστικό.
Ερωτήσεις που έχω να κάνω:
1) είναι κατάλληλες οι διαστάσεις για τα δύο μου (για την ώρα) χρυσόψαρα, όταν φτάσουν το τελικό τους μέγεθος;
2) τα τζάμια του ενυδρείου τι πάχος πρέπει να έχουν; με κόντρες πάνω κάτω φτάνουν τα 10άρια ή θέλει 12άρια;
3) το εσωτερικό σαμπ πόσα λίτρα για υλικά πρέπει να έχει ποια πρέπει να είναι η αναλογία μηχανικών και βιολογικών υλικών και πόσα τα λίτρα ; Στο θέμα του φίλτρου έχω πολλές απορίες, (παρότι έχω διαβάσει πολλά ανάλογα θέματα για κατασκευές), που θα τις κάνω στην πορεία.
4) Επειδή δεν έχω τις γνώσεις να φτιάξω μόνος μου φωτιστικό με power led ή κάτι αντίστοιχο (και το ενυδρείο δεν θα το φτιάξω εγώ), θα πάω σε κάποια έτοιμη λύση. έχετε να προτείνετε κάποιο φωτιστικό ή σποτ; πάνω από τον πάγκο που θα μπει το ενυδρείο υπάρχει ξύλο παράλληλα με τον πάγκο και από εκεί θα μπορούσε να κρεμαστεί το φωτιστικό ή σποτ ή κάτι άλλο που δεν το έχω δει και έχετε να προτείνετε.

* για την θέση του ενυδρείου και την αντοχή του πατώματος - πάγκου έχω ρωτήσει και πάρει το οκ από φίλο μου μηχανικό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries